Ve Strahově u Stříbra lidé volí ve stavební buňce

Už dnes odpoledne budeme znát jméno třetího českého prezidenta. V historicky první přímé volbě můžeme zvolit buďto Miloše Zemana, nebo Karla Schwarzenberga. V Plzeňském kraji je 1080 volebních místností, většinou na obecních úřadech, ve školách nebo hostincích. Ve Strahově nedaleko Stříbra volí lidé v poněkud netradičních prostorách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

V osadě Strahov je 28 domů, v nich žije 56 obyvatel. Volební místnost tady mají ve stavební buňce nedaleko kapličky.

„V seznamu máme 33 voličů. Dříve jsme tady měli hospodu, kulturák, ta ale byla zrušena, a tak nemáme žádnou jinou místnost. Proto se udělala tato buňka,“ říká předseda místní volební komise Josef Hlaváč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Strahově u Stříbra natáčel Lukáš Milota

Buňka podle něj slouží jako společenská místnost. Výroční schůze zde mají místní hasiči, lidé se zde nad občerstvením scházejí například na 1. máje.

Stavební buňka je vytápěná, topení bylo puštěno přes noc, jinak by v současných mrazech ihned promrzla.

Členové volební komise během voleb sledují v buňce i televizi. „Překvapil mne Schwarzenberg, který šel volit a do urny dal jen lístek bez obálky,“ uvádí členka volební komise Jana Růžičková, která místní volební místnost na volby připravila a uklidila.

Třináctou voličkou ve Strahově byla Lenka Chládková. Pochvaluje si, že má volební místnost kousek od domu. Nad neobvyklou podobou se nijak nepozastavuje.

Ve stavební buňce volí ve Strahově u Stříbra již zhruba 20 let a nic nenasvědčuje tomu, že by tomu v nejbližší budoucnosti mělo být jinak.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme