Voda opadá. Obce sčítají škody po povodních

Hladiny rozvodněných řek na severovýchodě Čech a Moravy se po čtyřech dnech zcela vrátily k normálu. Třetí stupeň povodňové aktivity dnes odvolali také na posledním místě - na Dědině v Mitrově na Rychnovsku. Lidé už včera začali s úklidem a starostové postižených oblastí sčítají škody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně na Frýdlantsku, obec Višňová

Povodně na Frýdlantsku, obec Višňová | Foto: Filip Jandourek

Ty ale zdaleka nebudou tak velké jako loni. Obcím hodně pomohlo, že Povodí Labe po loňských záplavách vyčistilo koryta řek, a proto následky letos nejsou tak ničivé. Například v Raspenavě rozvodněná řeka Smědá zanechala škody za asi dva miliony korun. Poničené jsou hlavně břehy. Stále je v obci uzavřený také provizorní most.

V Ledcích u Hradce Králové ale starosta Milan Dědek naopak hodnotí letošní povodeň jako druhou největší od roku 1998:

„Momentálně to zaplavilo jeden obytný dům, spoustu zahrad, velké škody jsou na polích. Také studně jsou zničené.“

S úklidem ve vytopených obcích lidem pomáhají hasiči, kteří odstraňovali bahno ze silnic, odčerpávali laguny nebo vodu ze zaplavených sklepů a domů.

Starostové obcí na Dědině chtějí poldr

Starostové obcí na řece Dědině volají roky po protipovodňových opatřeních. Výstavba poldru v Mělčanech stále nezačala kvůli sporům Povodí Labe a ochránců přírody. Podle starosty Dobrušky Petra Tojnara je to škoda ,protože poldr by reguloval říční tok:

„Od roku 1998 se o tom uvažuje. Snaží se postavit poldr, přehradu nebo vodní nádrž. Bohužel do dnešního dne poldr nestojí. Víme, že kdyby stál, tak by reguloval odchod vody a povodně by nebyly tak veliké, jako byly včera.“

Romana Černá, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme