Vyhláška o solení chodníků v Praze vyvolává i po roce kontroverzní reakce

Pražské chodníky se při sněhu a náledí mohou ve výjimečných případech udržovat i chemickými materiály. Tak zní vyhláška o schůdnosti komunikací, kterou před rokem odsouhlasila rada města. Návrh dodnes pobuřuje mnoho Pražanů. Někteří aktivisté tvrdí, že ve vyhlášce nejsou stanovená jasná pravidla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zima a sníh v Úvalech - neodházený chodník

Zima a sníh v Úvalech - neodházený chodník | Foto: Pavel Pavlas

Vyhláška z minulého roku tvrdí, že chemické materiály mohou být použity pouze při posypu chodníků na strojně ošetřovaných úsecích, schodech a lávkách. Ostatní ručně sypané komunikace by měly být ošetřovány inertními materiály. Návrh navíc dodává, že v případě sněhové kalamity či hrozbě ledovky, může platit nařízení bez omezení.

„Jestliže nastane skutečně problém, kdy bude ledovka, dostávám informaci o tom, že nastala kalamitní situace, pak musím já dát výslovný souhlas. Stalo se to zatím jednou za celou letošní zimu,“ říká náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Nosek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Magdalena Medková se zajímala o pražskou vyhlášku upravující solení chodníků

Podle předsedy pražských Zelených Petra Štěpánka je však strojně sypaných chodníků v Praze zhruba 60 procent. Sypat solí se tedy na většině úsecích může. Vyhláška podle něj navíc selhává v definici klimatických změn, čehož někteří správci komunikací zneužívají.

„Tady jsme opravdu absolutní rarita v tom feudálním přístupu, kdy Nosek říká, solí se jen, když to řeknu já. Samozřejmě po Praze solí desítky dalších organizací, které mu nepodléhají a podléhat nikdy nebudou. A on jim nikdy nic nařídit nemůže jinak než vyhláškou v právním státě a tuto vyhlášku on právě zničil, stala se neúčinnou,“ vysvětluje Štěpánek.

Rozhodnutí je většinou na správci chodníku

Použití soli tak ve většině případech záleží na správcích daných chodníků. Například Technická správa komunikací sůl téměř nepoužívá, za minulý rok ji využila pouze jednou. Nesolí ani některé městské části. Vedle dvanácté, sedmé a čtvrté městské části je to například Praha 6, která na nečekanou sněhovou pokrývku používá výhradně inertní materiál.

„Všude po ulicích máme rozmístěno zhruba 1200 červených popelnic s označením loga Sněhová pohotovost, kde je inertní posypový materiál, který neobsahuje sůl ani žádné její deriváty,“ říká radní Prahy 6 Jan Záruba. Chemický posyp naopak využívá např. dopravní podnik, který sůl využívá k posypu tramvajových ostrůvků.

Podle Petra Štěpánka zastavila vyhláška dlouholeté snahy o celoplošný zákaz solení chodníků. Ten se Praha snažila zavést od 90. let. Hlavním argumentem byly negativní dopady solanky na okolní prostředí.

„Sůl zalézá do tlapek zvířat, dál to ničí obuv Pražanů a obrovská ekonomická škoda je na základech budov. Ta solanka ničí ocelové konstrukce, ničí tam maltu,“ dodává Štěpánek.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme