Co se děje při panické atace? Hyperventilující tělo se zbaví oxidu uhličitého a ztrácí kyselost, což vede k zatuhnutí svalů, vysvětluje mimo jiné biochemik platformy Zeptej se vědce.
Název jídla může evokovat představu, že půjde o pokrm s nějakým Pepíkem nebo od Pepíka, ale jde o velký omyl. Caccio e pepe v italštině znamená pokrm se sýrem a černým pepřem, a je tomu opravdu tak.
„Mimóza kvete hlavně v únoru. Původně byla na jihu Francie, pak se ale rozšířila sem. Je to jeden z prvních kvetoucích stromů, proto je tak oblíbená. A navíc krásně voní,“ líčí Stéphanie.
Obchodníkům v některých oblastech Číny došla sůl. Lidé jí začali skupovat po tom, co Japonsko začalo s vypouštěním radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima.
Lidé v Česku každý den spotřebují až 15 g soli, to jsou zhruba tři kávové lžičky. Státní zdravotní ústav se mimo jiné dlouhodobě snaží přesvědčovat školy, aby v jídelnách snížily množství soli.
V každém litru mořské vody je rozpuštěno asi 35 gramů různých solí. Do moří se dostávají z mořského podloží, z mořských příkopů nebo prostřednictvím řek.
Více bylinek, méně soli… to je motto nedělního svátku, tedy 29. srpna. Oficiálně má svátek Evelína a já všem přeji vše hezké, ale svátek Více bylinek, méně soli mi připadá o dost více vzrušující.
Nová národní stravovací strategie, kterou si nechala britská vláda vypracovat, se chystá do boje s obezitou kuriózními prostředky. Jedním z nich je i předepisování ovoce a zeleniny praktickými lékaři.
Sůl, tuk, ocet a žár tvoří podle kuchařky Samin Nosratové čtyři nejdůležitější složky vaření. Ve stejnojmenné knize proto své čtenáře učí, jak je používat, aby se v každé kuchyni cítili jako doma.
Češi dokončují testy na koronavirus ze slin, píšou Hospodářské noviny. A česká římskokatolická církev rekordně vydělala na akciích, informuje deník E15. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Podle asociace ruských výrobců a dodavatelů potravinářských výrobků vzrostla poptávka po soli za dva týdny o 20 procent. Výplach nosu solným roztokem podle ministerstva snižuje počet virů a bakterií.
Nepíšu pod vlivem šedého ledna a února a nemám potřebu vám kazit chuťové požitky, ale napadlo mě při zmínce smrti astronoma, astrologa a alchymisty Tycha Braheho, že s jídlem to nemáme jednoduché.
Tři sta kilogramů hovězího masa z problematických polských jatek, kde mělo docházet k porážení a zpracování masa z nemocných krav, se dostalo do České republiky.
Tušíte, kolik soli každý den sníte? Podle ministerstva zdravotnictví zkonzumují Češi denně okolo 15 gramů této pochutiny. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje 5 gramů soli za den.
Češi solí třikrát víc než je doporučená denní dávka. Světová zdravotnická organizace stanovila denní dávku 5 gramů, průměrný Čech si jí dopřeje až 16 gramů. Sůl v nadměrném množství konzumují také děti.
Češi jsou v Evropě na třetím místě ve zkonzumované soli. Denně jí sní mezi deseti až patnácti gramy. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje méně než polovinu. Na nezdravý návyk upozorňují organizátoři Českého týdne povědomosti o soli.
Část restaurací v americkém New Yorku začala v menu používat novou, speciální značku. Slánka v černém trojúhelníčku informuje zákazníky, že jídlo obsahuje hodně soli. Starosta města Bill de Blasio si od opatření slibuje, že si lidé začnou vybírat zdravější a méně slané pokrmy.
Byl jednou jeden král a ten si říkal Já První. Chtěl odevzdat vládu té z dcer, která ho má nejraději. Tak začíná klasická česká pohádka Sůl nad zlato. V komnatách zámku Sychrov na Liberecku jí dětem hrají průvodci v kostýmech. Oproti původní verzi příběh přizpůsobili prostorům i kraji. Král má dvě dcery, fintivou Jelenu a skromnou Marušku. Sůl nechá vysypat do řeky Mohelky a vyměnit za zlato jí chce v sousedním království, na Hrubém Rohozci.
Polští vyšetřovatelé nenašli důkazy o průmyslové soli v potravinách. S odvoláním na poznaňskou prokuraturu o tom informuje polský internetový server Gazeta.pl. Tazvaná solná kauza stará tři roky tak zřejmě nebude mít žádné obviněné.
Myslivci se v zimě všemožně snaží, aby zvěř bez problémů přečkala nejchladnější období roku. Do krmelců nosí obilí, seno nebo sušené kaštany. Jejich snahu ale často kazí nenechavci. Z lesa odnesou třeba i kamennou sůl, která má spárkaté zvěři dodat minerály pro růst paroží.
Až příliš důsledně se Češi řídí mottem oblíbené pohádky Sůl nad zlato. Každý den totiž zkonzumují soli až třikrát víc, než je zdravé. A i když bez soli to nejde, příliš velké množství naopak dokáže lidskému tělu uškodit.
Ekologický posyp na chodníky letos v Litvínově využijí ve větší míře než loni. Město ho během loňské zimy vyzkoušelo na jednom chodníku v zámeckém parku. Materiál je šetrný ke psím tlapkám, obuvi i oděvům a slouží částečně i jako hnojivo. Letos jím budou posypané všechny chodníky v litvínovských parcích.
Na šíji chorvatského poloostrova Pelješac, v místě, kde je propojen s dalmatskou pevninou, leží městečko Ston. Je známé tím, že se tam po staletí tradičně vyrábí mořská sůl. Vyrábí se v salinách pocházejících z dob středověku. Podle místních sůl postavila zdejší město i masivní hradby, kterým se příznačně říká "malá čínská zeď".
Pražské chodníky se při sněhu a náledí mohou ve výjimečných případech udržovat i chemickými materiály. Tak zní vyhláška o schůdnosti komunikací, kterou před rokem odsouhlasila rada města. Návrh dodnes pobuřuje mnoho Pražanů. Někteří aktivisté tvrdí, že ve vyhlášce nejsou stanovená jasná pravidla.
Cystická fibróza je onemocnění, které není na první pohled vidět. Ale pacienti s ní bojují každý den. Osvětový a charitativní projekt sdružení Klubu nemocných cystickou fibrózou chce na tuto nemoc upozornit během května v českých a moravských městech.