Zákaz pobytu podle starostů situaci na severu Čech neřeší

Zákaz pobytu lidem, kteří se opakovaně dopustí přestupků, není řešením napjaté situace v některých českých regionech. Na dnešní speciální debatě Radiožurnálu konané ve Varnsdorfu se na tom shodli starostové dvou měst, v nichž je silná skupina nepřizpůsobivých obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského z Varnsdorfu__BAL7429.jpg | Foto: Khalil Baalbaki

Politici tak reagovali na dnes sněmovnou schvalovaný návrh, jehož spoluautorkou je poslankyně za ODS a bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Řápková byla také jedním z účastníků podvečerní debaty Radiožurnálu, a hned od začátku se i díky radikální novele stala jasnou favoritkou publika. "Aby v podstatě sankce byla okamžitá a nečekalo se, až člověk spáchá trestný čin," řekla v debatě.

Podle ní má novela přestupkového zákona výrazně pomoci městům, jako je třeba Varnsdorf.

"Samozřejmě se bude týkat všech, kteří se budou opakovaně dopouštět přestupků, které nějakým způsobem narušují bezpečnost ve městě a obtěžuje to samozřejmě slušné občany. Všech, kteří se dopouštějí přestupků, jen zdůrazňuji bez ohledu na etnickou příslušnost. Nemůžou mít ale v lokalitě, kde se dopustí opakovaně přestupků, trvalý pobyt," doplnila Řápková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu ve Varnsdorfu sledoval Petr Sehnoutka

Jde prý o to, že tito lidé mají trvalý pobyt v Česku, ale zákaz pobytu mohou dostat jen pro danou lokalitu, kde třeba kradou. V praxi by to ale nemělo vypadat třeba tak, že obchody budou polepeny seznamy lidí, kteří do nich nesmí kvůli předchozím krádežím vstoupit.

"Není možno to takovýmto způsobem zveřejňovat, ale my samozřejmě nebo městská policie už ty konkrétní občany zná, kteří chodí krást, ale v podstatě jejich postih je neúčinný, protože jestli je to do pěti tisíc korun, tak je to pouze pokuta," uvedla Řápková.

Návrh Řápkové je nereálný

Poslankyně ale s obhajobou svého řešení zůstala osamocena. Podle dalších aktérů debaty je zavedení něčeho podobného v praxi naprosto nereálné.

"Já se přiznám, že si to trošku neumím představit, jak bych asi ty lidi vykázala, protože kdo by to kontroloval? Protože já nemám městskou policii, já mám pouze smlouvu veřejnoprávní s městem Most, a dojíždí mi tam hlídka 4x denně na 2 hodiny, tak si to dost dobře neumím v praxi představit," řekla například starostka Obrnic u Mostu Drahomíra Miklošová.

V jejím názoru ji podpořil i starosta Varnsdorfu Martin Louka, kde městská policie je. "Já se domnívám, že bude problematické trošku ohlídat to, aby – pokud by to vešlo samozřejmě v platnost tento zákon – tak aby dotyčný, který spáchal přestupek, prostě nešel do lokality, kde ji spáchal. To by bylo asi problematické, to by musel mít městského policistu pořád v zádech," sdělil publiku Louka.

Speciál Martina Veselovského z Varnsdorfu dne 27.9.2011 | Foto: Khalil Baalbaki

O účinku opatření pochybuje i ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček.

"Doufám, že přes všechny problémy, které tady teď aktuálně zažíváme, se nebudeme muset vracet před listopad 1989 podobnými opatřeními. Opravdu si myslím, že je to opatření přes hlavu, které se dá mnohem snáz, nebo ta situace se dá mnohem snáz řešit opatřeními typu účinná terénní práce, která s těmi lidmi funguje mnohem účinněji a trvaleji než nějaká represe tohoto charakteru," podotkl Šimáček.

Ivana Řápková je ale přesto přesvědčena, že vše v praxi bude fungovat, protože o trestech bude rozhodovat přestupková komise města. A čím menší město, tím je podle ní větší šance na úspěch.

Petr Sehnoutka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme