Zima posunula nástup kvetení konikleců na Kamenném vrchu v Brně

První jarní den na Kamenném vrchu v Brně obvykle bývá ve znamení desetitisíců fialově kvetoucích konikleců. Na tomto místě jich roste nejvíc v Evropě a možná i na světě. Zima ale letos oddálila kvetení a zpod nečekané sněhové nadílky vykukují většinou jen šedá poupata.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koniklec velkokvětý

Koniklec velkokvětý | Zdroj: ČTK

Vilém Jurek ze sdružení Rezekvítek, které o tuto přírodní rezervaci pečuje, říká, že tak chladné počasí a opožděný nástup kvetení konikleců nepamatuje.

„Co dělám v Rezekvítku, tak se nestalo, aby kolem prvního jarního dne takové počasí bylo vůbec, aby třeba sněžilo. Koniklece nám moc nekvetou, jsou zabržděné,“ uvádí Jurek.

Na Kamenný vrch se ale i přes nepříznivé počasí vydávají Brňané na procházku. „No je zima na ně, ale jindy to tady bývá už myslím v březnu, bývají koniklece, tak snad nezmrznou,“ říká Jarmila Tomanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Vlasta Gajdošíková se vypravila na koniklecové louky na Kamenný vrch

Koniklece na Kamenném vrchu rostou od nepaměti. V minulých stoletích se tam pásl dobytek, což těmto rostlinám vyhovuje.

„Koniklec velkokvětý je vázaný na stepní lokality. Tady se vyskytuje de facto v masivním výskytu, odhad je 55 až 60 tisíc květů,“ vysvětluje Vilém Jurek. „Někde se uvádí, že to je největší plošný výskyt vůbec na světě,“ dodává.

Zarůstání trávníků keři a stromky dnes místo ovcí a koz brání ochránci přírody pravidelným kosením. Přestože je rezervace v těsném sousedství sídliště, vysoká návštěvnost koniklecům nevadí. Jak říká Vilém Jurek, lidé už vědí, že vyrývat rostliny na skalku nemá smysl.

„Koniklec má bohatý kořenový systém. Jakmile by se vyryl, došlo by k zpřetrhání kořenů a koniklec by vlastně zahynul. Možnost úspěchu je zhruba jedno procento, že se vyrytý koniklec ujme. Pokud si chce někdo přinést koniklec domů neinvazivní metodou, je možná lepší sem dojít, když už jsou koniklece odkvetlé, a z jedné takové bambulky, z osemení si vzít pár semínek,“ radí Jurek.

Jakmile se počasí podle jeho slov změní, do dvou týdnů Kamenný vrch pokryjí modrofialové koberce. Sníh ani mráz koniklecům neublíží. Nanejvýš poškodí jejich svrchní okvětní lístky. V plném květu by měly být louky na Kamenném vrchu zhruba za 14 dní.

Vlasta Gajdošíková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme