Zloději ukradli orlici z památníku války na Náchodsku. Vážila 150 kilo

Orlice věnovaná obětem prusko-rakouské války stála ve Václavicích na Náchodsku více než 100 let, před pár dny ji ale ukradli zatím neznámí zloději. Policie po 150kilogramové zinkové plastice s rozpětím křídel přes jeden a půl metru stále pátrá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z pomníku obětem prusko-rakouské války v obci Václavice ukradl neznámý pachatel plastiku orlice

Z pomníku obětem prusko-rakouské války v obci Václavice ukradl neznámý pachatel plastiku orlice | Foto: Policie ČR

Podle krajské policejní mluvčí Ivany Ježkové pachatelům hrozí až pětileté vězení.

„Začali jsme propátrávat sběrné suroviny, kam by případní pachatelé mohli orlici odvést, nechat ji rozřezat na barevný kov,“ řekla Českému rozhlasu Ježková.

Podobné krádeže předmětů z drahých kovů podle ní nejsou v regionu ničím výjimečným.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zloději ukradli orlici z památníku války na Náchodsku. Podrobnosti zjišťoval reportér Ondřej Vaňura

„Například v Rychnově nad Kněžnou jsme na přelomu let 2010 a 2011 řešili sériovou trestnou činnost, kdy organizovaná skupina řádila nejen v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, ale jejich akční rádius zasahoval až do Středočeského kraje. Specializovali se na různé měděné sochy,“ zmínila mluvčí jeden z případů.

Tato organizovaná skupina kradla také busty. Všechny historicky cenné věci pak skončily ve sběrnách surovin jako klasický barevný kov.

Věci mizí i z památníku bitvy na Chlumu. „Ztratila se orlice, to už je asi osm deset let, pak se z památníku ztratily bronzové desky a v poslední řadě to byly řetězy, které ohraničují památník. Je to škoda, protože řetězy jsou původní, spíše to má historickou hodnotu,“ vypočítává správce památníku Zbyněk Trutnovský.

Orlice z Václavic mohla skončit v Polsku

Také podle něj mají krádeže většinou na svědomí sběrači kovů. Odcizená zinková orlice z Václavic na Náchodsku ale ve sběrně skončit nemusí. Policie má totiž určité stopy, které vedou do sousedního Polska.

„Domníváme se, že to není zas až tak lukrativní záležitost jako třeba měď, tak že by tato orlice mohla končit případně i u nějakého sběratele,“ doplnila policejní mluvčí Ivana Ježková.


Zvětšit mapu

Martin Hromádka, Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme