Ztroskotaná loď od Velkého Března se konečně dostala do loděnice

Nákladní loď, která minulý čtvrtek uvízla na Labi ve Velkém Březně, doplula do loděnice v Křešicích u Děčína. Hasičům se podařilo zadržet všechen olej, který z ní ještě během přeplavby vytékal. Škody majitel odhaduje na několik milionů. Kdo nehodu zavinil, se teprve vyšetřuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď, která ztroskotala u Velkého Března, je vytažená na břeh | Foto: Iva Zítková

„Jeden, dva, tři, asi na čtyřech místech. Na čtyřech žebrech proražené. O Čtyři žebra, čtyři průrazy,“ popisuje díry v trupu lodi technik Zděněk Mráz z Křešické loděnice.

I tři hodiny po vytažení z lodi stále vytéká voda s olejem, kterého bylo v lodi minimálně tisíc litrů.

„Byla tady instalována norná stěna ze sorbčních hadů a je to zasypáno sorbentem, který se pak nasákne a zlikviduje. Navíc je tedy ještě pořád postavená norná stěna ve Hřensku, která byla vystavěná preventivně, kdyby náhodou opravdu něco uniklo,“ uklidňuje Jiří Mach z Povodí Labe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vytahování ztroskotané lodi z Labe přihlížela Iva Zitková

Ihned po vytažení začali v loděnici odhadovat škody a určovat postup prací, které by měly být hotové během čtrnácti dnů.

„Zatím podle prvotního ohledání, tím že ve strojovně bylo zhruba metr sedmdesát vody, tak byly zatopené všechny pomocné elektrické agregáty, všechny elektrické rozvaděče, hlavní motor, pomocný motor, různé měniče, dynama. Veškerá elektrika,“ popisuje poškození Lukáš Hradský, jednatel firmy EVD, která loď vlastní.

Na vyčíslení škody je zatím ještě brzy. Nejprve bude třeba posoudit stav motoru a převodovky. Už nyní je ale jisté, že bude v řádu milionů.

Kdo nehodu zavinil, Státní plavební správa zatím vyšetřuje. Podle Jiřího Macha z Povodí Labe je nejpravděpodobnější, že kapitán vybočil z plavební dráhy. S tím ale nesouhlasí majitel lodi Hradský.

„Na těchto lodích ten kapitán jezdil 40 let. Že by to byla jeho chyba, prakticky vylučuji,“ tvrdí Hradský.

Podle Hradského je na vině Povodí Labe, které po povodních plavební dráhu špatně vyčistilo. Státní plavební správa proto nařídila prověřit, o co přesně se trup lodi rozpáral. Prohlídka koryta bude trvat minimálně celý dnešní den.

Marína Dvořáková, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme