Sedláček: Havel nám připomínal, že bohatství nesmí být cílem

Václav Havel představoval symbol toho, že peníze nesmí být cílem, ale pouze prostředkem, vzpomíná rok po úmrtí bývalého prezidenta jeho spolupracovník a ekonom Tomáš Sedláček. Po Havlově smrti loni zorganizoval na Václavském náměstí pietní akci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Sedláček, ekonom | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Havlovo úmrtí jím otřáslo stejně jako celou zemí. „Všichni čekali na zázrak, který se nestal,“ vzpomíná Sedláček.

Krátce po tragické zprávě se spojil s přáteli, Davidem Černým, Davidem Gajdečkou a dalšími osobnostmi s organizačními možnostmi.

„Jen jsme se domluvili, že v tu a tu hodinu se sejdeme na Václavském náměstí, a kam zhruba půjdeme,“ dodává k loňské pietě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Václava Havla a den jeho úmrtí vzpomíná ekonom Tomáš Sedláček

Bezprostřední pocity ze smrti legendy české demokracie popisuje jako smutek z odchodu morálního garantu připomínajícího ten rozměr v lidském životě, který přesahuje materiální hodnoty.

„Byl to pocit národa, kterému odešel velký symbol jak revoluce, tak i těch prvních let klondajkovského kapitalismu, kdy jsme si uvědomovali, že nejenom můžeme, ale i umíme být bohatí,“ vysvětluje Sedláček.

Havel upozorňoval na důležitost způsobu, jakým je dosaženo bohatství, a varoval, že peníze mohou být dobrým služebníkem, ale i špatným pánem ve chvíli, kdy se z nich stane fetiš.

Sedláček pracoval jako Havlův poradce v letech 2001 až 2003 během jeho druhého prezidentského mandátu. Spolupracovali i po odchodu Havla z Pražského hradu

„Měli jsme ve zvyku se jako bývalá kancelář prezidenta scházet jednou za čas v kavárnách. Mnoho jsem se od něj učil a snažil jsem se jeho myšlenky nějakým způsobem prohlubovat i v ekonomii,“ dodává.

Petra Benešová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme