Fotbalisté Ostravy i Sparty na úvod zaváhali

Hned úvodní dva zápasy nového ročníku fotbalové Gambrinus ligy přinesly překvapivé výsledky. Mistrovský Baník vstoupil do sezóny porážkou s Teplicemi 1:2. Z vítězství se neradovala ani pražská Sparta, která na Letné jen remizovala se Slováckem 1:1. Další tří dnešní duely se hrají od dvaceti hodin. Zlín hostí Slavii, Olomouc České Budějovice a Brno Drnovice.

Gambrinus liga

Gambrinus liga | Foto: Jan Rosenauer

Na letošní ligovou premiéru dorazilo na Bazaly překvapivě jen necelých devět tisíc diváků. Baník nastoupil s pěti novými hráči v základní sestavě a na souhře loňského mistra to bylo znát. Na první gól nového ročníku čekali fanoušci devatenáct minut a k jejich radosti ho vstřelili domácí. Hunal fauloval v pokutovém území Látala a Matušovič zařídil z penalty Baníku vedení. Domácí po gólu ožili, ale jejich výkon rozhodně přesvědčivý nebyl. Hned po třiceti sekundách druhé půle vystihl Pospěchovu přihrávku na Velkoborského Divecký a vyrovnal. Chyby v obraně stály Baník i bod. Deset minut před koncem se po rohovém kopu prosadil Veleba a zařídil Severočechům tři body. Ostravě se tak generálka na středeční zápas třetího předkola Ligy mistrů proti Leverkusenu nevydařila.

Nedařilo se ani loňskému vicemistrovi. Pražská Sparta uhrála se Slováckem jen remízu 1:1. Premiéru v dresu domácích si odbyl Jan Šimák a na hřišti vydržel první poločas. I další změny v základní jedenáctce Spartě přílkiš nepomohly. Hosté nepřijeli do Prahy jen bránit a využívali každou možnost k brejkům. Trenér Straka poslal od druhého poločasu na hřiště Zelenku a Pacandu, kteří týmu pomohli. První branka ale padla do sítě Sparty. Ve 48. minutě se z penalty trefil Pavlík. Rozhodčí Beneš ji nařídil za ruku Kováče v pokutovém území. Sparta si poté vytvořila tlak a v 67. minutě se dočkala vyrovnání. Po centru Voříška poslal míč hlavou do sítě brankáře Drobisze Homola. V závěru to na trávníku jiskřilo a rozhodčí Beneš kupil chybu za chybou. Vše vyvrcholilo čtvrt hodiny před koncem, kdy po strkanici uviděli Poborský s Jarolímem žlutou kartu, přestože mohli klidně oba skončit pod sprchami. Na výsledku se ale už nic nezměnilo a hosté byli s remízou mnohem spokojenější.

Výsledky 1. kola Gambrinus ligy:

Baník Ostrava - Teplice 1:2 (1:0)

Branky: 19. Matušovič z pen. - 46. Divecký, 80. Veleba. Rozhodčí: Helebrant - Filípek, Chytil. ŽK: Tesařík, Poštulka (oba Teplice). Diváci: 8109

Ostrava: König - Pospěch, Velkoborský (76. Bystroň), Besta, Kotrys (90. Dvorník) - Látal, Zúbek, Lička, Čížek - Papadopulos (60. Heinz), Matušovič. Trenér: Komňacký

Teplice: Poštulka - Krmaš, Rada, Hunal, Ryška - Doležal (86. Kaufman), Benát, Klein, Tesařík (90. Fenin) - Mašek, Divecký (65. Veleba). Trenér: Mareček

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 1:1 (0:0)

Branky: 67. Homola - 48. Pavlík z pen. Rozhodčí: Beneš - Vodička, Zlámal. ŽK: Rezek, Voříšek, Poborský - Švejnoha, Drobisz, L. Jarolím, Čoupek. Diváci: 4558

Sparta: Bičík - Petráš, Homola, Kováč, Čech - Poborský, Sivok, Voříšek (70. Herzán), Šimák (46. Zelenka) - Jun (46. Pacanda), Rezek. Trenér: Straka

Slovácko: Drobisz - Švejnoha, Palinek, Pavlík - Petržela (78. Obal), L. Jarolím, Polách, Pavlík, Čoupek - Pospěch (87. Stajič), Nezmar (31. Kolář). Trenér: K. Jarolím