Dlouhodobé smlouvy jako v NHL? V Česku nemožné, nechtěli by je kluby ani hráči

Léto je v hokejovém světě mimo jiné obdobím uzavírání kontraktů. Třeba Carey Price nebo Connor McDavid mají v kapse nové, stamilionové smlouvy na celých osm let! O tom si můžou hráči v českém hokeji nechat jen zdát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Connor McDavid dostal k individuálním oceněním i rekordní 8letou smlouvu | Zdroj: Reuters

V roce 2025 bude silnice určitě křižovat více vozů s autopilotem. Solární energie bude možná všude na světě levnější, než ta z uhlí. A pravděpodobně se opět zrychlí tání ledovců. Útočník Connor McDavid ovšem v té době nejspíš bude stále hráčem Edmontonu.

V českých arénách na extraligovém hokeji něco takového není možné. Tady hráč podepíše během osmi let nový kontrakt hned několikrát.

Jágr chystá přesun do Evropy. Nabídky z NHL byly degradační, říká Marian Jelínek

Číst článek

„Když už jsou tříleté, mluví se o nich jako o mnohaletých smlouvách a dělá se z nich docela humbuk. Nevím o tom, že by někde byly delší," řekl Radiožurnálu Martin Hosták, který teď zažívá (a ještě jistě zažije) licitování o podmínkách nových smluv z pozice generálního manažera zlínského klubu.

Ale zdá se, že u uzavření skutečně mnohaleté spolupráce po vzoru NHL nikdy nebude. „Všichni víme, že financování hokejových klubů není dvakrát slavné. Majitelé a partneři se mění, takže žádný tým nechce riskovat v takové míře, jako je to v při podepisování v NHL," vysvětluje hráčský agent Michal Sivek.

Dlouhá smlouva v extralize by zavřela dvěře

„Nemáme pojištěné smlouvy. Když se hráč zraní tam, platí za něj kontrakt pojišťovna. To u nás neexistuje," připomíná agent a potvrzuje, že je v českých podmínkách skoro nemožné, aby hráč pár tahy perem po papíře rovnou stvrdil svoje působení v klubu pro celou dekádu.

Ale není to jen o rozdílných finančních možnostech a pojistkách. Hráči se v Česku nechtějí příliš vázat. „Nejhlavnější je, že se to moc nelíbí hráčům. Mají představu, že když budou lepší, budou mít na lepší kontrakt. Budou moct odejít do ciziny a tímhle by si zavřeli cestu. Dlouhodobost tak v Evropě není možná," vysvětluje Hosták.

Jinými slovy, v hokeji nic není víc než NHL, soutěž nejlepších hráčů, s obrovským renomé a v několika případech luxusními megakontrakty.

David Nyč, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme