Při Pražském mezinárodním maratonu se potkají hvězdy i amatéři

Nestává se často, aby se rekreační sportovci potkávali při stejném závodu s profesionály. Výjimkou jsou třeba některé nové, mladší sporty. A potom také akce, kde se masová účast předpokládá jaksi automaticky. Jedna z nich se blíž a to, dá se říci, rychlým krokem. Už tuto neděli, tedy 20. května, totiž ulicemi české metropole proběhnou účastníci Pražského mezinárodního maratonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejobtížnějším závodem spadajícím pod hlavičku PIM je tradiční běh na 42 kilometrů a 195 metrů. Právě ten je hlavním tahákem celé akce a speciálně na něj jsou každoročně zvány zahraniční hvězdy. Kdo přijede letos? Odpověď na tuto otázku ještě není definitivní. Vše bude definitivně vyzrazeno v pátek. Jisté ale je, že se zúčastní vítězové z minulého roku. Mezi ženami se tedy objeví Ruska Alina Ivanovová, v mužské kategorii bude obhajovat prvenství Keňan Simon Chemoiwo. Přijede i jeho krajan Kiplagat, jehož osobní rekord na maratónské trati má hodnotu 2:06:50 hodiny.

Zvaných atletů je jenom pár. To velké startovní pole tvoří právě nadšenci, kteří běhají pro radost. Někdo si také troufá uděhnout maratónskou trať bez pořádného předchozího tréninku. A co ti, kteří by se rádi zúčastnili, ale nechtějí se svým zdravím hazardovat? Pro ty jsou připraveny běhy na kratších vzdálenostech. Mohou zkusit 8, nebo 4 a půl kilometru. A pokud jsou vyznavači kolečkových bruslí i na nich se dá osmikilometrová trať absolvovat.

Novinkou je 4 500 metrů dlouhý závod na minikoloběžkách. "S nápadem uspořádat tento závod přišel ředitel Prague International Marathon Carlo Capalbo," odhaluje původce idey Diana Minaříková z pořádající společnosti. "Je to taková novinka, módní záležitost. Chceme pořád přicházet s něčím novým, takže proto si budou moci účastníci toho čtyř a půl kilometrového závodu vyzkoušet trať i na koloběžce," doplňuje Minaříková.

I tato novinka nejspíše zvedne počet účastníků. Loni se do nesoutěžních akcí přihlásilo kolem 25 000 lidí. Letošní číslo pochopitelně ještě není známo, protože každým dnem se registrují další zájemci.

Pokud vás nabídka Pražského mezinárodního maratonu nalákala, můžete se zúčastnit i vy. A máte rovnou několik možností. Můžete poslat přihlášku poštou, faxem, nebo použít internetovou stránku www.pim.cz. Můžete také navštívit stan PIM Expo na Václavském náměstí v Praze. Přihlášení není nijak složité. Co je k němu potřeba vysvětlila Petra Mohylová z Prague International Maratonu. "Je potřeba se zaregistrovat, zaplatit registrační poplatek. Pak už si jen vyzvednete batůžek, tričko a číslo a vyrazíte na trať," zní jednoduchý recept Petry Mohylové. "Jediné omezení je věk osmnáct a více let, který je podmínkou pro start zájemce v celém maratonu," dodává Mohylová.

Jestli se chcete zúčastnit pražského maratonu, nebo některého doprovodného závodu i vy, máte šanci. Uzávěrka přihlášek je v 21 hodin v sobotu 19. května - tedy jen pár hodin před startem samotné akce.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme