Řekové poslali obhájce titulu domů

Fotbalové mistrovství Evropy zažilo další velké překvapení. Už ve čtvrtfinále skončila cesta obhájců titulu z Francie. O senzaci se postarali Řekové, kteří favorizovaného soupeře porazili 1:0. Jediný gól vstřelil v pětašedesáté minutě Angelos Charisteas. V semifinále narazí Řecko na vítěze nedělního duelu mezi českou reprezentací a Dánskem.

Charisteas střílí vítězný gól Řeků

Charisteas střílí vítězný gól Řeků | Zdroj: ČTK

Francouzský trenér Jacques Santini musel oproti duelu se Švýcarskem udělat v základní sestavě dvě změny. Sagnola, který si zlomil ruku, nahradil na pravé straně obrany Gallas. Ve středu zálohy hrál Dacourt místo Vieiry, jehož trápí stehenní sval na levé noze. Německý kouč Řeků Otto Rehhagel poslal na trávník v Lisabonu místo Venetidise Fisase, za potrestaného Vrizase se naopak vrátil po trestu za dvě žluté karty Karagunis a Nikolaidis nahradil Papadopulose.

V úvodní čtvrthodině se všechno dění odehrávalo mezi šestnáctkami, protože Řecko pozorně bránilo a Francouzi nedostávali prostor pro kombinaci. Jako první musel zasahovat až v 14. minutě francouzský gólman Barthez, jehož však Nikolaidisův pokus doprostřed brány nemohl překvapit. Vzápětí měl však strážce branky Olympique Marseille plné ruce práce. Po Karagunisově standardní situaci Katsuranisův pokus zachytil Barthez s pomocí tyče až na brankové čáře. Obhájci titulu nedokázali překonat pozornou řeckou obranu a výjimkou byl jen Lizarazův průnik po levé straně a centr, který zakončil hlavou mimo Nikopolidisovu branku jinak pečlivě střežený Henry. Naopak při střelecké chuti byli Rehhagelovi svěřenci. Fisasovu střelu vytlačil Barthez nad břevno. Ve druhém poločase měli Francouzi územní převahu, zatačili Řeky před jejich branku, ale výsledkem byly jen dvě šance Henryho a Trezegueta. V pětašedesáté minutě však přišel pro obhájce titulu pořádný šok. Na pravé straně zaváhal Lizarazu, Zagorakis našel přesným centrem hlavu Charistease a ten nedal Barthezovi šanci. Trenér Santini poslal do hry Sahu s Wiltordem za Trezegueta s Dacourtem, pak ještě nahradil Pirese Rothen, ale hráči ze země galského kohouta se do velkého závěrečného tlaku nedostali. V ojedinělé příležitosti v 87. minutě hlavičkoval těsně vedle Henry a v nastaveném čase vystřelil Lizarazu vysoko. Francouzi, kteří se mohli v základní části turnaje pochlubit druhým nejvyšším bodovým ziskem po České republice, tak končí již po čtvrtfinále a připomněli si dva roky starý propadák z mistrovství světa v Japonsku a Koreji, kde vypadli dokonce ve skupině. Ani v Portugalsku se tak nedočká historie evropských šampionátů toho, že by se z triumfu radoval obhájce trofeje.