Svěrkoš dal první gól Eura a rozhodl o výhře Česka nad Švýcarskem

Čeští fotbalisté vyhráli zahajovací duel mistrovství Evropy. V Basileji porazili domácí Švýcarsko, které bylo po většinu zápasu aktivnějším týmem, 1:0. Jediný gól utkání a vůbec první branku šampionátu dal v sedmdesáté minutě střídající útočník Václav Svěrkoš. Druhé utkání čeká český tým ve středu v Ženevě proti Portugalsku. To si poradilo s Tureckem 2:0.

Václav Svěrkoš

Václav Svěrkoš | Zdroj: ČTK

Hra byla typická pro zahajovací duely velkých akcí, oba týmy se především soustředily na defenzivu. Míč na kopačkách měli častěji čeští fotbalisté , ale v útoku přiliš nebezpeční nebyli. Navíc několikrát chybovali v rozehrávce, už ve třetí minutě vystihl Polákovu nepřesnost Frei, ale vystřelil vedle. První a na dlouho také poslední nebezpečná česká akce přišla ve 14. minutě: Jarolím centroval a brankář Benaglio s velkou námahou míč vyrazil nad branku. O sedm minut později se vyznamenal Petr Čech, když zlikvidoval velkou šanci Freie. Fanoušci obou táborů byli z opatrné a taktické bitvy zakřiknuti a z poklidu je probrala až další Freiova rána, kterou musel Čech s námahou vyboxovat. Právě pro Freie ale zápas skončil předčasně. Po střetu s Grygerou si poranil koleno a musel opustit hřiště.

Švýcary ale odstoupení kapitána nepoznamenalo a ve druhém poločase spustili útočné představení. Nebezpečnou ránu vyslal na Čecha levý bek Magnin, střídající Yakin z trestného kopu pálil nad. Češi byli v té době pod stálým tlakem a spíše spoléhali na standardní situace. Při jedné z nich měl blízko k hlavičkové gólové teči Sionko, ale těsně minul a podobně se vedlo na druhé straně také Müllerovi.

V 56. minutě přišel první klíčový okamžik zápasu, když Kollera nahradil nejlepší ligový střelec Svěrkoš. V 71. minutě domácí nezvládli ofsajd-systém, Galásek hlavičkou vyslal vpřed Svěrkoše a ten vstřelil úvodní gól celého šampionátu. Češi se pak hodně zatáhli a málem na to doplatili. V 80. minutě nejdříve Barnettovu dělovku vyrazil Čech a dorážku poslal ukvapeně Vonlanthen do břevna. Rozhodčí navíc přehlédli Ujfalušiho ruku v pokutovém území. V závěru se Švýcaři snažili vyrovnat, ale Češi už výhru udrželi.

Skupina A:

Švýcarsko - Česká republika 0:1 (0:0)

Branka: 71. Svěrkoš. Rozhodčí: Rosetti - Griselli, Calcagno (všichni It.). ŽK: Magnin, Vonlanthen, Barnetta (všichni Švýc.). Diváci: 39.730 (vyprodáno)

Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner (75. Vonlanthen), Müller, Senderos, Magnin - Behrami (84. Derdiyok), Inler, Fernandes, Barnetta - Frei (46. H. Yakin), Streller. Trenér: Kuhn

Česká republika: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Galásek - Sionko (83. Vlček), Jarolím (87. Kováč), Polák, Plašil - Koller (56. Svěrkoš). Trenér: Brückner

Portugalsko - Turecko 2:0 (0:0)

Branky: 61. Pepe, 90+3. Meireles. Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Kazim, Gökhan, Sabri (všichni Tur.). Diváci: 29.106

Portugalsko: Ricardo - Bosingwa, Pepe, Carvalho, Ferreira - Moutinho, Petit - Ronaldo, Deco (90. Meira), Simao (83. Meireles) - Nuno Gomes (68. Nani). Trenér: Scolari

Turecko: Volkan - Altintop (76. Semih), Servet, Gökhan (55. A. Emre), Hakan - Kazim, B. Emre, Aurelio - Mevlüt (46. Sabri), Tuncay - Nihat. Trenér: Terim