Výborný přispěl dvěma góly k první výhře Columbusu venku

Český hokejista David Výborný vstřelil dva góly Columbusu v utkání zámořské NHL na ledě Chicaga a pomohl tak k výhře Blue Jackets 4:1. Pro hosty to bylo první vítězství na ledě aoupeře v letošní sezóně. Dařilo se také Patriku Eliášovi, který byl u všech branek New Jersey v zápase proti New York Islanders. Ani jeho gól a dvě asistence ale Ďáblům nestačily. Z výhry 4:3 v prodloužení se radovali Ostrované.

David Výborný

David Výborný | Foto: Hráči NHL

Souboj nejslabších celků Západní konference začal lépe domácí Chicago, které se díky trefě Scotta Nichola dostalo do vedení. V polovině utkání se Columbus radoval z vyrovnání, když poprvé v zápase skóroval David Výborný. Český útočník se uvolnil u pravého mantinelu, dostal se až před branku a bekhendem překonal gólmana Leightona. O premiérové výhře Blue Jackets na ledě soupeře v letošní sezóně rozhodly dvě branky Malhotry a Nashe během necelých dvou minut v úvodu třetí třetiny. Výborný pak minutu před koncem zápasu pečetil výhru gólem do prázdné branky.

Ještě o bod víc než Výborný zaznamenal útočník Patrik Eliáš. Ani jeho gól a dvě asistence ale New Jersey na výhru nestačily. Z vítězství 4:3 v prodloužení se radovali newyorští Islanders a porazili tak obhájce Stanelyova poháru podruhé během posledních deseti dnů. Ostrované vedli ve 33. minutě už 3:0, ale domácím se do konce druhé třetiny podařilo snížit na rozdíl jediné branky. Po pasu Patrika Eliáše skóroval Brian Rafalski a minutu před koncem prostřední části hry proměnil Eliáš sólo ve vlastním oslabení. Pro českého útočníka to byl jubilejní desátý gól v sezóně. Také u vyrovnávací branky Jeffa Friesena osm minut před koncem třetí třetiny asistoval Patrik Eliáš. Ve druhé minutě prodloužení rozhodl o vítěztsví Islanders Mark Parrish a připravil tak New Jersey první prohru v nastaveném čase v letošní sezóně NHL.

Diváci v Madison Square Garden byli svědky divoké přestřelky. V utkání mezi domácími Rangers a Torontem padlo jedenáct gólů a na ledě se vystřídali hned čtyři brankáři. Z výhry 6:5 v prodloužení se nakonec radovali hostující Maple Leafs. Ti vedli ve 39. minutě už 5:2, ale Jezdcům se podařilo během minuty snížit na 4:5 a v poslední třetině dokonce vyrovnat. Z výhry v nastaveném čase se ale radovalo Toronto, když rozhodující gól vstřelil kapitán Mats Sundin. V dresu New Yorku Rangers se střelecky prosadil Martin Ručinský, dvě asistence si připsal Robert Holík. Po jedné nahrávce zaznamenali Jan Hlaváč a Petr Nedvěd. Na jednu z branek Toronta přihrával Robert Reichel, který ale utkání nedohrál. Po střetu s Dariusem Kasparaitisem ve třetí třetině už do hry nezasáhl.

Po dlouhých 288 dnech si v utkání NHL zachytal český brankář Milan Hnilička. Na ledě San Jose vystřídal za stavu 4:0 pro Sharks Francouze Cristobala Hueta a v brance Kings odchytal poslední třetinu. V ní si připsal šest zákroků a inkasoval jeden gól při přesilovce domácích. Žraloci nakonec vyhráli 5:0 a jejich brankář Rus Jevgenij Nabokov vychytal třetí nulu v letošní sezóně a celkově dvacátou v kariéře.

Poprvé od zářijové tragické nehody, při které zemřel jeho spoluhráč Dan Snyder, se objevil na veřejnosti útočník Atlanty Dany Heatley. Ten se spolu se svou rodinou rozhodl uspořádat tiskovou konferenci jako souučást svého návratu k životu, jaký vedl před nehodou. Ze své lóže pak přihlížel výhře Trashers nad Tampou 3:1, ke které přispěl asistencí útočník Patrik Štefan.

Další český útočník Aleš Kotalík přispěl jednou brankou k výhře Buffala nad Carolinou 3:1. Hurricanes potvrdili, že jsou nejméně produktivním týmem NHL. V první třetině vystřelili na branku Sabres jen dvakrát.

Stejnou bilancí jako Kotalík pomohl útočník Colorada Milan Hejduk k remíze Avalanche na ledě St. Louis 3:3. Český hokejista se trefil už v první minutě zápasu.

Brankář Nashvillu Tomáš Vokoun pochytal patnáct střel hráčů Dallasu a inkasoval dvě branky. Protože Predators se do sítě gólmana Martyho Turca trefili jen jednou, zvítězili domácí Stars 2:1. Na jediný gól hostů přihrál Martin Erat.

Výsledky:

New York Rangers - Toronto 5:6 v prodl. (1:1, 3:4, 1:0 - 0:1)

Branky: 3. Ch. Simon, 36. de Vries (Nedvěd, Hlaváč), 39. Kovaljov (Holík), 40. Ručinský (Holík), 49. Barnaby - 6. Roberts, 27. Tucker (Reichel), 31. Klee, 36. Jackman, 39. Nieuwendyk, 64. Sundin. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.200

Ottawa - Pittsburgh 3:3 (2:2, 0:1, 1:0)

Branky: 13. T. White, 20. Spezza, 55. Chára (Rachůnek) - 3. a 5. Kostopoulos, 23. McKenna. Střely na branku: 44:11. Diváci: 18.316

New Jersey - New York Islanders 3:4 po prodl. (0:1, 2:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 36. Rafalski (Eliáš), 39. Eliáš, 52. Friesen (Eliáš) - 13. Scatchard, 27. Kvaša, 33. Czerkawski, 62. Parrish. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19.040

Atlanta - Tampa Bay 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky: 3. R. Robitaille, 14. Vigier (Štefan), 20. McEachern - 54. Lukowich. Střely na branku: 24:35. Diváci: 18.545

Detroit - Minnesota 2:2 po prodl. (0:0, 0:1, 2:1

Branky: 43. Zetterberg, 48. Draper - 40. Gáborík, 47. Walz. Střely na branku: 40:24. Diváci: 20.066

Buffalo - Carolina 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)

Branky: 44. Kotalík, 53. Pyatt, 60. Taylor - 55. Hill. Střely na branku: 33:31. Diváci: 18.690

St. Louis - Colorado 3:3 (1:2, 2:0, 0:1)

Branky: 17. Nicklaus, 28. Demitra, 36. Backman - 1. Hejduk, 12. Sakic, 50. Foote. Střely na branku: 30:25. Diváci: 20.045

Chicago - Columbus 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky: 14. Nichol - 29. a 59. Výborný, 43. Malhotra, 44. R. Nash. Střely na branku: 31:33. Diváci: 13.517

Dallas - Nashville 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky: 13. Morrow, 25. Arnott - 47. Hamhuis (Erat). Střely na branku: 17:24. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celé utkání a chytil 15 střel. Diváci: 18.532

Calgary - Vancouver 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Branky: 2. Öhlund, 14. Morrison (Malík). Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.419

San Jose - Los Angeles 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Branky: 12. a 57. Cheechoo, 38. a 38. Marleau, 12. McLaren. Střely na branku: 26:25. Milan Hnilička odchytal za Los Angeles posledních 20 minut a chytil šest střel. Diváci: 17.496