Emil Zátopek už v Lausanne prorazil, fotbalová Sparta má šanci dnes

Až kýčovitý výhled se teď nabízí fotbalistům Sparty, kteří pobývají ve švýcarském Lausanne. Sparťané se tam ale rozhodně nebudou kochat odrazem alpského panoramatu na hladině Ženevského jezera. Dnes večer tam budou hrát o uchování šance na postup ze skupiny „F" Evropské ligy. Spokojeni budou s jakoukoli výhrou. Rozhodně není třeba, aby v Lausanne zanechali tak výraznou stopu jako nejslavnější český olympionik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Sparty si zkoušejí trávník stadionu v Lausanne | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Když projdete přilehlým parkem u Ženevského jezera na okraji Lausanne, narazíte na místo, které vybízí k návštěvě nejen sportovní fanoušky. Mezi korunami stromů se ukrývá Olympijské muzeum. Na čestné pozici přímo před vchodem do výstavních síní stojí jediná socha. Na tabulce pod ní je napsáno: Emil Zátopek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalisty Sparty čeká v Lausanne klíčový duel Evropské ligy

"Ptáte se, proč zrovna on? Emil Zátopek byl přece velký olympijský šampión. V Helsinkách vyhrál závody na pět a deset kilometrů i maratón, to je fenomenální. Máme v areálu hodně soch slavných sportovců, ale olympijské hnutí rozhodlo, že před vchod postavíme Zátopka. Ostatně i jeho žena byla skvělá olympionička," odpovídá na mou podivnou otázku muzejnice Cristina.

Když se pokouším ptát i na místní fotbalový klub, dokazuje mi, že fotbal je v Lausanne Popelkou. Ve městě plném sportovních institucí nejpopulárnější sport světa příliš lidí nezajímá. Na olympijském stadionu mi to po tréninku potvrzuje i kapitán dnešního soupeře Sparty, účastník mistrovství světa Fabio Celestini.

Emil Zátopek - v Helsinkách zlatý, v Lausanne z bronzu | Foto: Jan Kaliba

"Ne, to opravdu ne, bohužel. Lausanne je hlavním městem olympismu, sídlí tu Mezinárodní olympijský výbor a další organizace, ale vášeň pro fotbal byste tu hledali marně."

Senzační postup místního druholigového týmu do Evropské ligy to aspoň trochu změnil. Na zápasy domácí soutěže tu chodí obvykle jedna, maximálně dvě tisícovky diváků. Na utkání se Spartou už je prodáno osm tisíc vstupenek. Zápas začíná v 19 hodin, Radiožurnál nabídne vstupy z prvního a přímou reportáž druhého poločasu.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme