Fotbalista Hitzlsperger si za přiznání k homosexualitě vysloužil respekt sportovců i politiků

V minulosti ho oslavovali jako vynikajícího hráče. Dvaapadesátkrát nastoupil Thomas Hitzlsperger za národní tým, evropském a světovém šampionátu s ním získal bronzovou a stříbrnou medaili. Teď celé Německo mluví o jeho odvaze. Čtyři měsíce po skončení fotbalové kariéry se otevřeně přiznal k homosexualitě. U tak špičkového hráče to je vůbec poprvé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomas Hitzlsperger

Thomas Hitzlsperger | Zdroj: Reuters

V médiích to zapůsobilo jako blesk, na internetu se Hitzlspergerovo otevřené přiznání okamžitě stalo nejdiskutovanějším tématem.

Respekt zazněl z úst Garryho Linekera, Lucase Podolského i dalších fotbalistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na přiznání fotbalisty Thomase Hitzlspergera k homosexualitě zaznamenala v Německu zpravodajka Klára Stejskalová

"Nejvyšší respekt. Thomas v mých čích ještě stoupl,“ nechal se slyšet předseda německého fotbalového svazu.

„Naše společnost bere homosexualitu jako něco normálního. Ale přiznat se k ní ve fotbale je složitější. Každé dva týdny hrajete na cizím stadionu, kde jsou tribuny fanoušků, které proti sobě bojují,“ vysvětluje jeden ze sportovních příznivců, proč ve fotbale homofobie stále přetrvává.

Samotný hráč v rozhovoru pro Die Zeit přiznal, že v hráčské kabině se na téma homosexuálů často vtipkuje.

„Mužský fotbal je klasickou mužskou doménou, klasický mužský obraz, být tvrdý, silný, a k tomu homosexualita nepasuje,“ soudí socioložka Klemmerová.

Thomas Hitzlsperger | Foto: Reuters

Když brankářka Nadine Aignerová přiznala v roce 2011 bisexualitu, nevyvolalo to žádnou negativní reakci, ale v mužském fotbale je to stále problém, přidává se sportovní komentátor Matthias Frickel.

Proto bývalého hráče Stuttgartu, Wolfsburgu nebo Evertonu ocenili i němečtí politici včetně kancléřky Angely Merkelové. Podle Katrin Göring Eckardtové ze Zelených to chtělo velkou odvahu.

K překonání homofobie ve fotbale je ještě daleko

K definitivnímu překonání homofobie ve fotbale ale podle mnohých komentátorů krok jednoho jediného hráče nestačí.

O tom svědčí třeba kontroverzní výrok Vlatka Markoviče, prezidenta chorvatské fotbalové asociace, který v roce 2010 prohlásil, že fotbal není pro homosexuály, ale pouze pro zdravé lidi.

UEFA udělila pokutu také šéfovi rakouského fotbalu Otto Baricovi, když prohlásil, že ve svém týmu rozhodně gaye tolerovat nebude. Kritiku sklidil i bývalý šéf italského Juventusu Luciano Moggi za výrok, že homosexuál nemůže být nikdy dobrým fotbalistou.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme