Fotbalisté Španělska zdolali v semifinále ME Portugalsko až na penalty

Fotbalisté Španělska se stali prvními finalisty mistrovství Evropy. V semifinále porazili Portugalsko na penalty 4:2. Jejich soupeř vzejde z duelu Německa s Itálií.

Španěl Arbeola v souboji s Portugalcem Ronaldem v semifinále Eura

Španěl Arbeola v souboji s Portugalcem Ronaldem v semifinále Eura | Zdroj: ČTK

Portugalsko – Španělsko 0:0 - na penalty 2:4

Španělský trenér Vicente Del Bosque udělal jednu překvapivou změnu v sestavě, když na hrot útoku postavil Negreda a nechal na lavičce Torrese i Fabregase.

Právě Negredo byl u první šance utkání.Iniesta v 10. minutě pronikl do poutového území soupeře, našel před brankou Negreda.Tomu se ale míč zamotal a nedokázal zakončit. Míč se neodrazil na hranici šestnáctky k volnému Arbeloovi, který technickou střelou netrefil portugalskou branku.

S odpovědí přišli Portugalci ve 12. minutě. Ronaldo zatáhl míč po levé straně až k brankové čáře a poslal centr před španělskou branku. Míč si ale stáhl před Naniho hlavou do svých rukavic Casillas.

To Portugalce nabudilo a v následujících minutách byli lepším týmem. Ze své převahy ale vytěžili pouze nepřesnou střelu Ronalda a několik centrů,které odvrátila španělská obrana nebo lapil brankář Casillas.

Udeřit ale mohlo ve 28. minutě na druhé straně. Negredo podržel míč v rohu pokutového území, nahrál Silvovi, ten posunul na Iniestu a španělský záložník minul portugalskou branku jen o centimetry.

Španělsko se po té soustředilo na přesnou kombinaci krátkými přihrávkami a prakticky nepůjčilo Portugalcům míč. Do žádné větší šance se ale samo nedostalo a tak se v prvním poločasu diváci gólu nedočkali.

V úvodu druhého poločasu vysunuli Portugalci obranu až za půlící čáru a dařilo se jim narušovat rozehrávku Španělů už v samotném zárodku. Trenér Vincente Del Bosque zareagoval prvním střídáním, když místo Negreda poslal na hřiště Fabregase a o chvíli později Navase za Silvu.

Změny dodaly španělskému týmu větší pohodu, ale kombinace se zastavovaly pouze před pokutovým územím soupeře. Portugalci se snažili o hru na rychlé brejky a po jednom z nich se v 72. minutě postavil Ronaldo k přímému volnému kopu po předchozím faulu. Branku ale netrefil.

Hra ale stále nezískala očekávané tempo a spíše se množily osobní střety, které rozhodčí několikrát ocenil žlutou kartou. Co se střel na branku týká. Nejpilnější byl do svého odchodu Almeida a také Ronaldo,který v 83. minutě znovu těsně minul z přímého kopu.

V závěru se naskytla obrovská příležitost Portugalsku. Hned ve čtyřech se řítili na dvojici obránců Španělska. Míč se dostal k Ronaldovi, který ale z hranice pokutového území ani svým pátým pokusem netrefil branku. I proto o prvním semifinalistovi 90. minut nerozhodlo.

Taktický fotbal bez výraznějších šancí pokračoval i v prodloužení. Všechny ale vytrhla z letargie 104. minuta. Alba se prosmýkl do pokutového území, předložil ideální přihrávku Iniestovi, kterému ale gólovou střelu lapil Lui Patrício.

Po změně stran v prodloužení se mohlo znovu radovat španělské publikum. To když se ve 112. minutě prokombinoval Neves s Arbeloou do pokutového území. Prvně jmenovaný si pak posunul míč a ranou trefil Patricia. O dvě minuty později dokonce Pedro pelášil sám na portugalskou branku, ale okamžik ke střele prováhal.

Na řadu tak musely přijít penalty. Hned jako první se postavil k exekuci Xavi Alonso, ale Patrícia nepřekonal. Jenže vyznamenal se i Casillas proti Moutinhovi. Prvním úspěšným střelcem byl až Iniesta – 0:1. O vyrovnání se postaral Pepé – 1:1. Španěly poslal znovu do vedení Piqué – 1:2, ale s odpovědí přispěchal Nani – 2:2.

Čtvrtou sérii načal technickou finesou Rámos – 2:3. To Bruno Alves volil razantní střelu, ale trefil břevno španělské branky. Césc Fabregas tak mohl rozhodnout a to také střelou, která se odrazila o levou tyč do branky, udělal – 2:4.

Španělsko tak pokračuje úspěšně na cestě za obhajobou evropského zlata. Druhého finalistu určí čtvrteční duel mezi Německem a Itálií.

Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Coentrao, Pepe, Pereira, Bruno Alves, Veloso - Ramos, Busquets, Arbeloa. Diváci: 48.000.

Portugalsko: Patrício - Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Meireles (114.Valera), Veloso (106.Custódio), Moutinho - Nani, Almeida (82.Oliveira), Ronaldo. Trenér: Bento.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi (86.Pedro), Busquets, Alonso - Silva (60.Navas), Negredo (54.Fabregas), Iniesta. Trenér: Del Bosque.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít