Josef Bican, legenda světového fotbalu, by oslavil 100 let

Rád krmil kočky, jeho nejmilejší zálibou bylo rybaření a narodil se ve Vídni. Ale jakkoli je to podle tohohle popisu nepravděpodobné, patří k největším Čechům 20. století. A právě dnes by se fotbalista Josef Bican dožil 100 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Bican | Foto: Khalil Baalbaki

„Mám taky kočičky, je jich celkem dvanáct, a ty chodím celý rok obden krmit, i když je sníh. Dostávají mlíko, masíčko, ryby jim děláme,“ vyprávěl kdysi reportérovi Vladimíru Váchovi ve svém bytě v pražských Holešovicích Josef Bican o své zálibě.

Celoživotní vášní vídeňského Čecha s úžasným i pohnutým životopisem byl ale rybolov. „Fotbal jsem snad uměl hrát, ale ryby chytat umím,“ říkával nejlepší ligový střelec všech dob, před kterým se třásla celá Evropa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Bican, který proslul jako vynikající fotbalista i rybář, by dnes oslavil 100. narozeniny

Ve světě fotbalu ale naopak nutil útočník vídeňských klubů a později hlavně pražské Slavie k výlovu jiné, totiž soupeřovy brankáře. Vynikal proto, že ke svému talentu přidával i neutuchající píli. Ve své fotbalové profesi nikdy nepolevoval.

„On se sebou nikdy nebyl tak úplně spokojený. On by býval chtěl hrát – nebýt toho Čepičky – snad do svých padesáti let,“ připomínala Jarmila Bicanová jméno československého ministra národní obrany z 50. let minulého století a tím i složitější část života svého manžela.

Fotbalový mág Bican vynikal svědomitostí a neomylným zakončením

Číst článek

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme