MS: Posledními osmifinalisty jsou Španělsko a Chile

Fotbalisté Španělska zvládli svůj poslední duel ve skupině H a porazili Chile 2:1. Zajistili si tím postup do osmifinále z prvního místa, dál jde i jihoamerický tým. Ve druhém utkání se o možnost účasti ve vyřazovacích bojích připravili Švýcaři, kteří pouze remizovali s Hondurasem 0:0. V osmifinále se Španělsko utká s Portugalskem a Chile čeká favorizovaná Brazílie.

Španělský brankář Casillas při jednom ze zásahu v utkání proti Chile

Španělský brankář Casillas při jednom ze zásahu v utkání proti Chile | Zdroj: ČTK

Chile - Španělsko 1:2 (0:2)

Španělé šli do utkání proti Chile s vědomím, že pravděpodobně pouze výhra je udrží v boji o postup ze základní skupiny. Svůj cíl začali naplňovat už v prvním poločasu. Po pomalejším úvodu dostal evropské mužstvo do vedení ve 24. minutě Villa, který využil nepřesného odkopu gólmana Brava a ze čtyřiceti metrů ho přehodil.

Ve 37. minutě potom vedli Španělé zásluhou Iniesty už 2:0, chvilku nato navíc rozhodčí vyloučil po druhé žluté kartě Chilana Estradu. Jihoameričané ovšem nesložili zbraně, v úvodu druhé půle po Millarově střele snížili a nadále se snažili o ofenzivní fotbal. Na vyrovnaní už ale neměli dostatek sil.

Branky: 47. Millar - 24. Villa, 37. Iniesta. Rozhodčí: Rodríguez - Camargo, Morin (všichni Mex.). ŽK: Ponce, Estrada, Medel. ČK: 37. Estrada (Chile). Diváci: 41.958.

Chile: Bravo - Isla, Medel, Ponce, Jara - Vidal, Estrada, Valdivia (46. Paredes), González (46. Millar) - Sánchez (65. Orellana) - Beausejour. Trenér: Bielsa.

Španělsko: Casillas - Ramos, Puyol, Piqué, Capdevila - Busquets, Xabi Alonso (73. Martinez), Xavi, Iniesta - Torres (56. Fábregas), Villa. Trenér: Del Bosque.

Švýcarsko - Honduras 0:0 (0:0)

Švýcaři měli před sebou pro případný postup jasný úkol - porazit Honduras. To se jim ale nepodařilo. V utkání si totiž nevytvořili jedinou vážnější gólovou příležitost. O moc lépe se nedařilo ani středoamerickému týmu a tak utkání nabídlo nezáživný fotbal plný nepřesností. Bezbranková remíza proto byla pro oba celky posledním duelem na šampionátu. Honduras navíc odjíždí bez jediné vstřelené branky.

Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Fernandes - Thomas, Suazo, Chávez, W. Palacios. Diváci: 26.000.

Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Von Bergen, Grichting, Ziegler - Barnetta, Huggel (78. Shaqiri), Inler, Fernandes (46. Yakin) - Nkufo (69. Frei), Derdiyok. Trenér: Hitzfeld.

Honduras: Valladeres - Sabillon, Chávez, Bernárdez, Figueroa - Álvarez, W. Palacios, Thomas, Núněz (67. Martínez) - Jerry Palacios (78. Welcome), Suazo (87. Turcios). Trenér: Rueda.