Oba týmy z Manchesteru v osmifinále EL prohrály. United dokonce doma

Největší favorité letošního ročníku fotbalové Evropské ligy, bohaté manchesterské velkokluby, vstoupili do osmifinále senzačně porážkou. Hráči City podlehli Sportingu Lisabon na jeho stadionu 0:1, United padli dokonce na vlastním hřišti. S Bilbaem prohráli 2:3. Neradoval se ani reprezentační obránce Tomáš Sivok. Atlético Madrid zdolalo jeho Besiktas 3:1.

Tomáš Sivok z Besiktase čelí skluzu Falcaa z Atlétika Madrid

Tomáš Sivok z Besiktase čelí skluzu Falcaa z Atlétika Madrid | Zdroj: Reuters

Lídr anglické Premier League Manchester City byl v Lisabonu aktivnějším týmem a měl i mnohem více šancí, jenže ani jednu nevyužil. Ujala se naopak nápaditá patička domácího Xandaa po přímém kopu, a tak poletí Sporting do Británie s náskokem 1:0.

Čest anglických výběrů mohl zachránit městský rival City, Manchester United. Proti Athlétiku Bilbao ho poslal Rooney ve 22. minutě do vedení a všechno nasvědčovalo tomu, že se potvrdí papírové předpoklady. Ty začaly dostávat trhlinu těsně před přestávkou, kdy vyrovnal Llorente. Šok na Old Trafford dokonaly dvě branky hostů v druhé půli. Na závěrečných 2:3 alespoň snížil z penalty znovu Rooney.

Výsledkem 1:0 skončila kromě duelu Sporting - Manchester City také konfrontace nizozemského Twente Enschede a Schalke. O prohře přemožitele Plzně z předchozího kola rozhodl nafilmovaný pád domácího Luuka de Jonga, po němž dostal Matip červenou kartu a Twente výhodu pokutového kopu. Sám de Jong ho proměnil.

Vítězství 1:0 slaví i Olympiakos Pireus, jehož pozice do odvety je o to lepší, že vyhrál venku, konkrétně to bylo v Charkově nad tamním Metalistem.

Obrana Besiktase Istanbul v čele s reprezentační oporou Tomášem Sivokem neprožila v Madridu dobrý první poločas. Do 36. minuty totiž třikrát inkasovala. Poté už ale všechny útoky Atlétika odrazila a bývalý hráč domácích ve službách tureckého mužstva Simao vykřesal hostům alespoň malou naději na postup.

Ve zbývajících duelech vyhrál Alkmaar nad Udine 2:0, Valencie nad Eindhovenem 4:2 a Standard Lutych remizoval s Hannoverem 2:2.

Manchester United - Bilbao 2:3 (1:1)
Branky: 22. a 90.+2 z pen. Rooney - 44. Llorente, 72. De Marcos, 90. Muniain. Rozhodčí: Meyer (Něm.).

Sporting Lisabon - Manchester City 1:0 (0:0)
Branka: 51. Xandao. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).

Atlético Madrid - Besiktas Istanbul 3:1 (3:0)
Branky: 23. a 26. Salvio, 36. Adrián - 53. Simao. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Valencie - PSV Eindhoven 4:2 (3:0)
Branky: 13. a 43. z pen. Soldado, 11. Ruiz, 56. Piatti - 83. Toivonen z pen., 90. Wijnaldum. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

Twente Enschede - Schalke 1:0 (0:0)
Branka: 61. De Jong z pen. ČK: 60. Matip (Schalke). Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Alkmaar - Udine 2:0 (0:0)

Branky: 63. Martens, 84. Falkenburg. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).

Standard Lutych - Hannover 2:2 (2:1)
Branky: 27. Buyens, 30. Tchité - 22. Stindl z pen., 56. Diouf. Rozhodčí: Chapron (Fr.).

Metalist Charkov - Olympiakos Pireus 0:1 (0:0)
Branka: 50. Fuster. ČK: 82. Edmar (Charkov). Rozhodčí: Vad (Maď.).

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít