Policie obvinila 12 fotbalistů kvůli možnému ovlivňování zápasů

12 fotbalistů obvinili čeští policisté v korupční kauze. Hráči podle obvinění ovlivňovali zápasy a sázeli na utkání, ve kterých sami hráli. Vyšetřování začalo na popud Fotbalové asociace České republiky loni v září a týkalo se bývalých i současných fotbalistů napříč kluby a soutěžemi. Kromě 12 zadržených policie vyslechla dalších 20 osob.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravné utkání fotbalové reprezentace na Strahově bylo kličkovanou mezi kalužemi .jpg

Přípravné utkání fotbalové reprezentace na Strahově bylo kličkovanou mezi kalužemi .jpg | Foto: Michal Jurman

"Co se týká dvanácti obviněných osob, jsou stále v režimu zadržení. Můžeme mluvit jen v obecné rovině, kdy by se mělo jednat o podezření z korupčního jednání ve fotbalovém prostředí a možného ovlivňování zápasů v rámci různých fotbalových soutěží a s tím související sázkařskou činností,“ uvádí mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej komentuje obvinění 12 fotbalistů kvůli korupci

Z první ligy by se měla nová aféra zatím týkat pouze Teplic, ale podle zpráv z protikorupční policie jde o celorepublikový problém.

„Už v loňském roce v září nebo v říjnu jsme získali nezvratné informace o tom, že se něco děje v soutěžích druhé ligy a juniorské ligy. Věděli o tom jen čtyři lidé na svazu, požádali jsme policii o součinnost. V květnu jsme pak obdrželi informaci, že se věc bude ukončovat v tomto roce – a ten den přišel včera,“ vysvětluje místopředseda Fotbalové asociace Roman Berbr.

Šlo o nelegální sázkové kanceláře, ty s licencí jsou neprůstřelné, tvrdí zástupce českých společností

Číst článek

Policie určitě byla v ligových Teplicích a třetiligové Roudnici nad Labem. Aféra se ale pravděpodobně týká i dalších klubů.

„Tohle je ale problém celoevropský, před měsícem zatkli kolem padesáti lidí v Maďarsku. Pro český fotbal ale ten včerejšek nebyl úplně černý den, takhle to nevidím. Bylo to individuální pochybení,“ říká Berbr, podle kterého fotbalový svaz o včerejším policejním zásahu dopředu věděl.

Bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký včera večer v rychlosti potvrdil, že tato policejní akce je také výsledkem systému Sportradar, který má právě sázení hlídat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fotbalové korupční kauze mluvili v Ranním interview místopředseda FAČR Roman Berbr a sportovní redaktor serveru Aktuálně Luděk Mádl

„Ale že by to znamenalo, že dokáže zrušit všechny pochybné praktiky v tomhle státě, to asi ne. Takhle to ve světě nefunguje, sázky jsou lukrativní a sází se proto, aby se vyhrálo – a stane se osobní pochybení jako v tomto případě. Ale Martin má pravdu v tom, že je to jedenáct měsíců řízená akce ve spolupráci svazu a policie,“ dodává Berbr.

„Kreditu fotbalu to asi nepřidá, ale vidíme, že fotbalová asociace se hlásí k tomu, že nějakým způsobem pracovala na řízení té akce. Je to trochu jiný mód, než v jakém to bylo v předchozích kauzách,“ souhlasí fotbalový expert serveru Aktuálně Luděk Mádl.

Fotbalistu Teplic Vůcha vyslýchala policie, Jablonský chybí na tréninku

Číst článek

Fotbalový internacionál Ladislav Vízek včera doslova řekl, že „každý fotbalista má v kapse tiket“. Problémem ale je, pokud má vsazeno na zápas, kterého se sám účastní, má tak totiž ideální možnost jej ovlivnit.

„Jde ale nejen o to, že se fotbalisté mohou domluvit, jestli zápas skončí něčí výhrou nebo remízou. Dnes je u sázkových kanceláří možné vsadit si na to, kdo bude zahrávat první roh, kdo bude častěji v ofsajdu a podobně – a to všechno se dá na hřišti ovlivnit,“ upozorňuje Luděk Mádl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj pohled na fotbalovou korupční aféru nabídli v Ozvěnách dne mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej, bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký a Marek Herman z Asociace provozovatelů kurzových sázek

Dozor nad vyšetřováním má státní zastupitelství ve Strakonicích. To by mohlo mít souvislost s tím, že ve strakonickém klubu dříve hrál Jan Halama, který je údajně mezi obviněnými. Nepřímo potvrdilo i strakonické státní zastupitelství.

Hráči, kterému bude prokázána účast na nelegálním sázení na fotbalová utkání, může Disciplinární komise fotbalové asociace zastavit činnosti na 2 až 5 let, navíc pokud by provinilec hrál v první nebo druhé lize, hrozí mu pokuta až půl milionu korun.

Jiří Chum, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme