Váchova žlutá je jeho červenou stopkou před Anglií

Nedělní souboj českých fotbalistů do 21 let s Anglií rozhodne o tom, zda výběr trenéra Dovalila prolomí na evropském šampionátu hranici úspěchu a neúspěchu a postoupí ze základní skupiny do semifinále. Do veledůležitého zápasu přitom nebude moci zasáhnout z českého týmu liberecký záložník Lukáš Vácha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Vácha (vlevo) a útočník Kozák při tréninku v dánském Bjerringbrö před nedělním utkáním ME s Anglií | Zdroj: ČTK

Odchovanec pražské Slavie přitom patří po boku například Dočkala, Čelůstky či Suchého k téměř bezchybných kamenů českého výkonu na dánském turnaji. V utkání s Ukrajinou ale viděl Vácha žlutou kartu, stejně tak následně v duelu se Španělskem a podle jednoduchých pravidel UEFy jej tak čeká nucená jednozápasová pauza.

„Mrzí mě to, druhá karta, navíc zbytečná, ani to nebyl nějaký nebezpečný zákrok. Rozhodčí mi jí ale hned dal, mají teď od UEFA nastavený hold nějaký systém,“ pozastavuje se Vácha mj. i nad úzkostlivostí, se kterou arbitři zatím na evropském šampionátu jednadvacetiletých pískají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový záložník Vácha si s Anglií na EURU U-21 nezahraje

Vácha tak bude nadcházející utkání sledovat pouze v obleku a svoje nové „reprezentační povinnosti" si tentokrát odbude spíše v roli motivátora týmu.

„Určitě budu klukům držet palce, Pokud budu moci půjdu i do kabiny a budu je hecovat. Ale nemyslím, že by to bylo nějak moc třeba, všichni víme, o co s Anglií hrajeme a chceme postoupit,“ vypráví záložník libereckého Slovanu.

Před trenérem Dovalilem tak hned po středečním duelu se Španěly vyvstala otázka koho místo rychlonohého a technicky skvěle vybaveného Váchy postavit na hřiště.

„Proto sem jezdí 23 lidí, abychom ho mohli správně nahradit. Variant je hodně – Hořava, Kadlec, Milan Černý nebo Mareček,“ naznačuje přibližně Dovalil na kom bude místo Váchy postavena jeho důvěra v utkání s Anglií.

Žluté karty straší i další

Karetně ohrožena v českém výběru je přitom vzhledem k případnému postupu do semifinále hned další pětice hráčů Morávek, Gecov, Mazuch, Kozák a Pekhart. Pokud by přitom druhou žlutou kartu dostal hráč až v semifinále pak samotné finále hrát ale může.

„S tím se počítá. To jsou, ale myslím druhotné věci a my se musíme soustředit, abychom zápas s Anglií zvládli a probojovali se mezi nejlepší čtyři týmy,“ nechávají případné karetní spekulace Dovalila klidným.

Soustředěnost z něj můžete před veledůležitým soubojem vyčíst z každého jeho pohybu, z každého pohledu. Pro českou výpravu v Dánsku totiž zítřkem začíná opravdové fotbalové play off. O tom že si během utkání s Anglií například Lukáš Vácha nervozitou hned několikrát okouše nehty nemusíte vůbec pochybovat.

Klukům věřím

„Mohl jsem si zahrát ještě s Anglií, ale třeba prohra se Španěly byla můj poslední zápas tady na EURU. Ale já doufam že ne, že to kluci zvládnou a že mě trenér do případného semifinále postaví,“ skládá Vácha důvěru svým spoluhráčům i následně trenérovi.

Mezi řádky je přitom patrné, že už nyní v českém týmu putuje z ruky do ruky výživný koktejl napětí očekávání i odhodlání vzhledem k nedělnímu zápasu s Anglií.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme