Výkonný výbor FIFA bude jednat o osudu fotbalového MS 2022

Přestože hodlá Katar utratit za pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2022 částku rovnající se čtyřem státním rozpočtům, jistotu sportovního úspěchu to nezaručuje. Kvůli extrémním vedrům v této zemi se totiž na volbu pořadatelské země strhla velká kritika a právě dnes by měla V Curychu Mezinárodní fotbalová federace FIFA rozhodovat o případném přesunutí šampionátu z tradičního termínu na zimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě Prahy

Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě Prahy | Zdroj: ČTK

Šéf FIFA Sepp Blatter už se nechal slyšet, že přidělení šampionátu Kataru bylo zřejmě chybou a jednání o tom, zda se vůbec poprvé v historii uskuteční fotbalové mistrovství světa v zimním termínu, budou asi ještě hodně vášnivá.

„Budeme o tom diskutovat. Fakt, že se nikdy šampionát nekonal v zimě, není smysluplným argumentem. Musíme si uvědomit, že i arabská oblast je pro světový fotbal nesmírně důležitá a že jde hlavně o otázku solidarity,“ říká Sepp Blatter.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ohledně mistrovství světa, které se má konat v roce 2022 v Kataru, nastínil ve vysílání Michal Jurman

Jenomže onu solidaritu v sobě těžko hledají země, které v kandidatuře na mistrovství světa proti Kataru neuspěly - například australský fotbalový svaz už se nechal slyšet, že by v případně přesunu šampionátu požadoval finanční odškodné (Austrálie do své kampaně vložila asi 30 milionů eur).

A z nápadu na přesun turnaje samozřejmě nejsou nadšené ani jiné fotbalové federace napříč světem a hlavně Evropou, výrazně by jim to totiž ztížilo program vlastních domácích soutěží.

„Jde o veliký problém, nejde jen o Premier League, máte zde i domácí poháry, stejně je to v jiných evropských soutěžích a co si budeme povídat, fotbal je dnes stejně jako jiné podnikání hlavně byznysem. Jak se budou tvářit sponzoři klubů a soutěží, když se z ničeho nic nebude měsíc hrát?“ zlobí se za všechny šéf anglické Premier League Richard Scudamore.

Jedno ze stovek stavenišť v katarské metropoli | Foto: Břetislav Tureček

V samotných regulích FIFA je přitom jasně dáno, že mistrovství světa se koná vždy v letních měsících. Katar je ale podle vlastních slov připraven na letní i zimní variantu pořadatelství, kvůli případnému šampionátu v létě už dokonce stojí v čele vývoje speciálně klimatizovaných stadionů, jeden takový s názvem Al Sadd Sports Club už byl dokonce v Kataru otevřen.

Šokující pracovní podmínky dělníků

Výkonný výbor FIFA se ale nebude zabývat jen samotným termínem konání mistrovství světa. Pod stále větší tlak se totiž FIFA dostává i kvůli šokujícím pracovním podmínkám zahraničních dělníků, kteří se podílejí na stavbě stadionů pro mistrovství světa v Kataru.

Britský deník Guardian zjistil, že jen za poslední dva měsíce přišlo na stavbách o život 44 Nepálců. Počet obětí z řad zahraničních pracovních sil je ale nejspíš ještě mnohem vyšší.

Poslanec za britské konzervativce Damian Collins už podle Guardianu zmínil variantu bojkotu šampionátu, pokud právě reakce FIFA nebude adekvátní.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme