Dramatický souboj o bronz rozhodly až nájezdy. Američané zdolali Finsko 3:2

Hokejisté USA si z mistrovství světa odvezou bronzové medaile. V dramatickém souboji poražených semifinalistů porazili Finsko 3:2 po samostatných nájezdech. Ten rozhodující si připsal ve čtvrté sérii Galchenyuk. Tým USA tak vybojoval medaili ze světového šampionátu po devíti letech, v roce 2004 získali Američané stejně jako dnes bronz.

Bronz z mistrovství světa vybojovali hokejisté USA, v duelu poražených semifinalistů zdolali Finsko | Zdroj: Reuters

Američané měli doslova bleskový nástup do utkání, pouhých 58 vteřin ukrojila časomíra z první třetiny, když se tým USA poprvé radoval z gólu. Finská obrana zapomněla v prostoru mezi kruhy Craiga Smithe, který si počkal, až se brankář Raanta položí na zem, a bekhendem zavěsil pod víko.

Švýcarská pohádka se nekoná. Švédové vyhráli ve finále 5:1 a jsou mistry světa

Finsko jako by poznamenala včerejší prohra v semifinále se Švédskem, svěřenci trenéra Jukky Jalonena se dlouho nemohli dostat do tempa, natož ohrozit americkou bránu.

A tak se iniciativy znovu ujali hráči v tmavých dresech. V 16. minutě zužitkovali Američané přesilovku, když Smith parádně nahrál na volného Paula Stastneho, který neměl problém poslat puk do finské klece. USA vedly po první třetině 2:0.

Švédové mohou slavit titul z MS jako první pořadatelská země od roku 1986

Finové sice ve druhém dějství zlepšili pohyb po kluzišti i hru a dostali americké hráče pod tlak, jenomže kontaktní branku z toho nevytěžili, když už se dostali do šance, všechno pokryl vynikající gólman Gibson.

Gólu se svěřenci trenéra Jalonena dočkali až ve 49. minutě utkání, to si před americkou bránu dobře najel Korpikoski a tečí usměrnil nahození svého spoluhráče Väänänena a snížil na 1:2.

Finy jako by tato situace nabudila, Američany začali na ledě přehrávat a jen chvíli po kontaktním gólu měl vyrovnání na hokejce Aaltonen, který se prosmýkl dvojici amerických obránců, ale Gibson těsné vedení USA uhájil. Osm minut před koncem už ale kapituloval a Finové vděčili za vyrovnání útočníkovi Korpikoskému, který si připsal druhý gól v zápase.

Hala Globen by měla být na finále konečně vyprodaná

Prodloužení rozhodnutí nepřineslo, i když Finsko v něm mělo několik velmi slibných gólových šancí. Ke slovu se tak dostaly samostatné nájezdy, ten rozhodující proměnil ve čtvrté sérii Galchenyuk a poslal USA do víru bronzových oslav.

Mistrovství světa v hokeji - utkání o 3. místo (Stockholm):

Finsko - USA 2:3 po samostatných nájezdech (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 49. Korpikoski (Väänänen, Mikael Granlund), 53. Korpikoski (Mikael Granlund, Kontiola) - 1. C. Smith (P. Stastny, Moss), 16. P. Stastny (C. Smith, Trouba), rozhodující sam. nájezd Galchenyuk. Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Reiber - Arm (oba Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Diváci: 6836.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Pihlström, Mikael Granlund, Korpikoski - Savinainen, Koskiranta, Salminen - Haataja, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Gibson - Faulk, Carle, Hunwick, Johnson, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba - C. Smith, P. Stastny, Moss - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, B. Butler. Trenér: Joe Sacco.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít