Přesilovky se ve zvětšeném pásmu hůře brání, všímají si hokejisté
Vetší útočné, respektive obranné pásmo a také hybridní zakázané uvolnění. To jsou dvě hlavní změny, které platí od nové sezony v hokejové extralize. V úvodu soutěže si hráči museli na novinky v pravidlech zvykat, po jedenácti odehraných kolech už ale přiznávají, že s nimi problém nemají.
„Nějak jsme si na to zvykli, ale přesilovky se určitě hůře brání. Pásmo je delší, ve třetině je víc místa a ve čtyřech hráčích se nedá celé pokrýt. Výhodné je to pro rychlé bruslaře. Když si hodí puk do prostoru, tak mají víc času na jeho pokrytí i usazení v pásmu,“ říká olomoucký Peter Zuzin.
Pásmo je velké a na přesilových hrách je to hodně vidět. Zvyknout si na to dá, extraligové kluby už na tom pracovaly před sezonou. I při útočení to má ale svou drobnou nevýhodu, jedete dopředu a modrá čára je prostě najednou blíž, než bývala.
Jak si extraligoví hokejisté na změny v pravidlech zvykají, zjišťoval František Kuna
„Nutí nás to puky přebírat v hluchém prostoru ještě v naší třetině nebo okolo červené čáry. Tehdy máme čas si kotouč zpracovat, pokrýt ho a vniknout do třetiny. Je to jiné, ale myslím, že jsme si na to už všichni zvykli a bereme to jako samozřejmost,“ dodává olomoucký útočník.
Obránci ale logicky musí mluvit jinak.
„Dřív to bylo svižnější, soupeř nastřelil puk a šel po nás. Teď se mužstva snaží puk do třetiny spíše zatáhnout. Širší pásmo je výhodou hlavně při přesilovkách, při útočení se mohou křížit beci. Je na to víc místa,“ popisuje pardubický bek Petr Čáslava. „V rozehrávce takový rozdíl není,“ dodává.
Druhou novinkou od letošního extraligového ročníku je hybridní zakázané uvolnění, které má nejen zdynamičtit hru, ale také předejít zraněním při dojíždění vyhozených kotoučů přes celé hřiště. „Myslím, že hybridní icing zvládají hráči super i v ostatních týmech,“ dodal Petr Čáslava.