Tohle jen ukazuje, jak jsme na světě malincí, říká Jaromír Jágr

Tragická událost u ruské Jaroslavli. To je hlavní téma posledních hodin. Zasáhla rodiny, kamarády, fanoušky a také spoluhráče zesnulých hokejistů místního klubu Lokomotiv. Na své kolegy z národního týmu zavzpomínal i Jaromír Jágr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr | Foto: Jan Kaliba

„Je to hrozné, když člověk vidí, že před třemi měsíci mu ti hráči pomůžou vyhrát medaili na mistrovství světa… a během sekundy umřou. To pak vidíš, jak jsme na tomhle světě malincí,“ zavzpomínal Jaromír Jágr na trojici Jan Marek, Karel Rachůnek, Josef Vašíček.

Marek s Rachůnkem s ním v posledních dvou letech slavili titul mistra světa a bronz na letošním šampionátu. Nejen pro něj to byla obrovská rána, když ho vzbudila textová zpráva, ve které jen četl, že jeho kamarádi společně s dalšími hokejisty a funkcionáři klubu Lokomotiv Jaroslavl zahynuli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na tragicky zesnulé hokejisty Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka zavzpomínal Jaromír Jágr

„Zrovna jsem se vrátil z Ruska, někdy dopoledne, a šel jsem si lehnout. Tou zprávou mě vlastně vzbudili… o to je to horší, že vlastně vůbec nevíš, co se děje. Je to šok, pak se ti to rozleží v hlavě, začneš o tom přemýšlet. Co víc k tomu říct… někdo se s tím vyrovnává líp a někdo hůř, všechno záleží na tom, jaký vztah jsi k nim měl, jestli to byli kamarádi, nebo jestli jsi jejich příbuzný. To je velký rozdíl.“

Ano, to rozdíl bezesporu je. Nikdo si asi nedokáže představit, jak se cítí rodiny a nejbližší hokejistů, kteří skončili v troskách ruského letadla Jak-42. Určitě budou teď potřebovat podporu a tu mohou v takto složité době čekat opravdu všude.

„Je hrozně brzo o tom mluvit, ale myslím, že hokejový svaz i všichni čeští hokejisté, my všichni se k tomu nějak postavíme. Věřím, že se k tomu správně postaví i ruský hokejový svaz. Hráčům to ale život nevrátí… Pro rodiny, pro jejich rodiče, manželky a děti to musí být hrozné, ani si nedokážu představit, jaký to musí být smutek, jak obrovskou bolest asi pociťují.“

Celý hokejový svět stojí, ruská liga je zastavena a nejen fanoušci Jaroslavli a reprezentantů zapalují svíčky a vzpomínají na své hrdiny. Tragédie - jiné slovo se asi v danou chvíli použít nedá. Podle Jágra by se po takové události měli lidé zamyslet, kdy a jak ho nadále používat.

„Je to poučení pro nás všechny lidi. I pro novináře. Vezmi si jenom, jak je to všechno pomíjivé. Před týdnem nebo tak se říkalo tragédie tomu, když fotbalisti prohráli někde 0:3. A co to je, když to srovnáš tady s tím? Tohle je tragédie. Věci by se měly nazývat správnými jmény a měl by sis uvědomit, že může být daleko hůř. Sport je jenom sport a nazývat tragédií porážku, to je směšné. Nebo jak se někdo hádá přes média, jestli je druhý dobrý nebo špatný trenér,“ říká populární český hokejista.

„Hrozné na tom je, že my lidi se dokážeme dát dohromady, jenom když se něco takového stane – záplavy, události 11. září, to spolu vždycky soucítíme a táhneme za jeden provaz. Ale když je všechno v pořádku a nic se neděje, je tolik svinstev na světě…,“ dodal Jaromír Jágr.

Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme