Basketbalistky úvod olympijského turnaje nezvládly, podlehly Číně

České basketbalistky zahájily olympijský turnaj v Londýně prohrou. V dramatickém utkání s Čínou byly od počátku horším týmem a prohrály 57:66. Dalším soupeřem českého týmu v základní skupině bude v pondělí Turecko.

China's Chen Nan (L) and Czech Republic's Hana Horakova fight for the ball during the women's Group A basketball match at the London  2012 Olympic Games in the Basketball  arena July 28, 2012

China's Chen Nan (L) and Czech Republic's Hana Horakova fight for the ball during the women's Group A basketball match at the London 2012 Olympic Games in the Basketball arena July 28, 2012 | Zdroj: Reuters

Češky vstoupily do utkání velmi nervózně, zatímco jejich čínské soupeřky hýřily sebevědomím a agresivními nájezdy se brzy dostaly do vedení. Svěřenkyně trenéra Lubora Blažka jako by se na palubovce marně hledaly, zřejmě se na nich podepsal i netradiční čas zápasu, jsou totiž zvyklé hrát spíše večer.

V první čtvrtině ztrácely české basketbalistky na Čínu i 12 bodů, potom ale trenér Blažek naordinoval týmu zónovou obranu a hru navíc oživil příchod Bartoňové a Elhotové. Ve třetí čtvrtině se Češky zvedly, střelecky se začalo více dařit Vítečkové s Elhotovou a náskok Číňanek české družstvo stáhlo.

To ale bylo na dlouhou dobu ze strany českého týmu vše, otěže zápasu znovu přebraly Číňanky, které si do druhého poločasu nesly náskok sedmi bodů.

00:00 / 00:00

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek hodnotí první zápas týmu na olympijských hrách

Rozhodující momenty přišly ve třetí čtvrtině, kde čínský celek zaznamenal sedmibodovou šňůru a znovu se ujaly dvouciferného vedení. Češkám nepomohl ani opětovný přechod na zónovou obranu, dál se trápily v útoku a družstvo nedokázala zvednout ani trápící se kapitánka Hana Horáková.

Naděje pro český tým přišla v poslední čtvrtině, kdy se probudila kapitánka Horáková, střelecky se zadařilo i Michaele Zrůstové, jenomže to bylo na skvěle hrající Čínu málo. Asijské mistryně dokázaly v posledních pěti minutách odskočit na desetibodový rozdíl, který si už pohlídaly až do konce.

„Nezačali jsme dobře, ztratili jsme pár míčů, soupeř naopak získal jistotu a začal si věřit. Ve chvíli, kdy už jsme je měli, jsme znovu udělali chybu. Řekl bych, že jsme z dobré pozice nedali koš, což se na olympiádě trestá. Je potřeba si ale také uvědomit, že Čína není špatný tým, dá se s ním vyhrát i prohrát. Turnaj ale pokračuje dál,“ nevěšel hlavu po úvodní porážce trenér českých basketbalistek Lubor Blažek.

V dalším zápase základní skupiny čeká na český národní výběr Turecko, se kterým se Češky utkají už v pondělí.

XXX. letní olympijské hry v Londýně:

Basketbal - ženy:

Skupina A:

ČR - Čína 57:66 (16:20, 29:36, 44:51)

Nejvíce bodů: Vítečková 14, Elhotová 13, Kulichová 9 - Ceng-jü Ma 16, Li-ťie Miao 12, Sung Kao a Siao-li Čchen po 10. Fauly: 21:21. Pět chyb: 34. Veselá (ČR). Trestné hody: 17/11 - 18/15. Trojky: 4:5.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít