Deblkanoisté Rohan se Šimkem se našli v podstatě náhodou

Od návratu vodního slalomu na olympiádu v roce 1992 Češi vždycky přivezli medaili z kategorie deblkanoistů. Na posledních dvou Hrách byli úspěšní Volf se Štěpánkem, v Sydney dvojice Jiras - Máder a na úvodních dvou olympiádách se blýskli Šimek s Rohanem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deblkanoe. Ilustrační foto

Deblkanoe. Ilustrační foto | Zdroj: ČTK

Jak tomu někdy v případě velkých sportovců bývá, i u zrodu legendární české slalomářské dvojice byla náhoda. Jiřímu Rohanovi totiž onemocněl parťák, a tak nejdřív závodil na singlkanoi, jenže jízda na větší lodi mu chyběla, a tak hledal nového kolegu. Našel ho na veřejných závodech.

„Někdo, už ani nevím kdo, mi tehdy řekl, ať zkusím Mirka, že je šikovný, i když teda jezdil na kajaku. Pro mě to byl pan kajakář, dlouho jezdil v reprezentaci, ale šel jsem za ním a zeptal se ho, jestli se se mnou nechce svézt na deblu, že jsem přihlášený, ale onemocněl mi parťák. A on řekl, proč ne. Tak jsme jeli a docela nám to šlo, řekli jsme si, že bychom se mohli ještě někdy zase svézt spolu,“ popisuje seznámení s Miroslavem Šimkem poměrně jednoduše Jiří Rohan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deblkanoisté Rohan se Šimkem se našli v podstatě náhodou

Dál už to ale tak jednoduché nebylo. Každý byl z jiného klubu, Rohan u pražského USK, Šimek zase z brandýské Dukly, ale hlavně to byl reprezentant na kajaku. A že by měl přesedlat na jinou loď, to se nikomu příliš nepozdávalo.

Až když se Šimek v roce 1984 do národního týmu s kajakem neprobojoval, dostal zelenou k přesunu k Jiřímu Rohanovi. Následující rok už společně s dalšími československými deblkanoisty získali zlato z hlídek na světovém šampionátu, ačkoliv pokukovali také po individuální medaili.

„To bylo ještě v takové jak já říkám dřevěné době. Jeli jsme tam pod stan, hodně pršelo a oba jsme byli nemocní. Startovali jsme oba s teplotou.“

To ale nebyly jediné trable, které Šimka s Rohanem v Augsburgu potkaly.

„Před námi jeli nějací Australani, kteří se tam nějak převrátili a museli je tam lovit záchranáři. No a pak jsme odstartovali my a dojeli jsme je, motali se nám tam a nás to zbrzdilo. I tak jsme ale byli třetí a direktivně bylo dohodnuto, že nebudeme žádat žádnou opravu, protože třetí místo bylo dobré.“

Tehdy se počítala pouze lepší ze dvou finálových jízd a co čert nechtěl, tu druhou čeští deblíři pokazili, jedna loď je přeskočila a oni obsadili nepopulární čtvrtou příčku.

Barcelona a Atlanta stříbrné

Na dalších šampionátech si to vynahradili třemi cennými kovy, ovšem ještě cennější jsou pro ně ty z olympiád. I když třeba v Barceloně to mohlo dopadnout ještě lépe než stříbrně, nebýt příliš jednoduchého kanálu.

„Říkali jsme tomu tam dětský kanálek, byl vážně malý. S Mirkem nám to nevyhovovalo, potřebovali jsme delší, širokou trať, vodnatou a těžkou. Tam to ale byl přesný opak. Takže my jsme sice v roce 1992 sice byli největší favorité a výsledkově jsme měli na to, abychom vyhráli. Jenomže trať byla taková, že všechno, co jsme měli nad soupeři navrch, se smazávalo.“

Stříbro přivezli Šimek s Rohanem i z Atlanty, kde už nebylo možné ani část viny házet na vodu.

„V Atlantě byla krásná trať, dobrá voda, ale Francouzi s námi už v té době jezdili srovnatelně. My zkazili první jízdu a byli jsme v horší pozici. Ta druhá byla v dané situaci maximum, ke kterému jsme se mohli přiblížit, ale oni prostě zajeli lépe,“ vzpomíná trochu smutně Jiří Rohan.

Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme