Golfový caddy neznamená jen nosič holí

Většina lidí, pro které je golf stále ještě poněkud vzdáleným sportem, zaznamenala slovo caddy v poslední době asi nejspíš v souvislosti s Tigerem Woodsem. Přitom „nosiči holí“ jsou pro golfistu stejně důležití jako například voda pro rybu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Czech Open 2010 | Foto: Czech Open 2010

Jsou věrní jako psi, kteří se nehnou od svého pána ani na krok. Vidíte je spolu všude. I na driving range, tedy tréninkovém odpališti. Caddyho a hráče ovšem pojí mnohem víc než jen profesionální vztah. Nosič holí totiž podle Jiřího Kordy supluje na fairwayi z velké části také trenéra.

„V tomto ohledu beru já osobně caddyho tak, že musí zasáhnout, když člověk hraje špatně. Musí vědět, když to hráči nejde, jak mu správně pomoct. Je důležité, aby byl hráč v pohodě. Já teď mám caddyho kamaráda, který ví, co na mě platí, a když mi to nejde, odvádí moje myšlenky tak, abych se nezabýval tím, co bylo, ale tím, co teprve bude.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Golfový caddy neznamená jen nosič holí

Caddy je ve světě golfu tak významnou persónou, že zúčastnit se turnaje bez něho je proti pravidlům. V golfovém areálu v Čeladné mají tito lidé dokonce i svůj Caddy Bar. A není se co divit. Mít kvalitního caddyho je podle Viktora Skalleho polovina úspěchu.

„Co se týče opravdových caddy, kteří se tím živí, je to o tom, že hráči spočítá, kam má hrát, co má dělat, jakou hůl má vybrat, kolik toho má hrát, na kolik metrů. A řekne třeba, ať hraje 153 metrů támhle na ten strom, a podá mu hůl. Hráč jenom švihne. Caddy je motor toho všeho a hráč, když to přeženu, jen loutka, která jde a zahraje.“

To je pochopitelně příklad té nejužší světové špičky, jako je třeba Steve Williams, který krátce po svém propuštění ze služeb Tigera Woodse pomohl vyhrát turnaj série World Golf Championship Adamu Scottovi. Být caddym v českých podmínkách je ovšem trochu jiná káva. Často to bývá dlouholetý kamarád. Viktoru Skallemu dělala ještě nedávno čtyři roky caddyho jeho přítelkyně Barbora. V Čeladné mu ale bag nosí posila zvučnějšího jména.

„Letos jsem si tady vybral Pavla Proroka, zná mě dvanáct let a ví, co a jak. Navíc je to velký sportovec, takže dobře ví, co má dělat, jak mě uklidnit. Jeho dcera Daniela hraje Ladies European Tour a také ji tahá. Kromě toho všeho je místní, takže zná zdejší hřiště.“

Mimochodem, onen zmíněný Pavel Prorok je bývalý špičkový český hokejista, který před třiceti lety vyhrál s Vítkovicemi zatím jejich poslední mistrovský titul.

Druhé kolo v Čeladné nedohráno

Druhé kolo golfového turnaje Czech Open v Čeladné zůstalo nedohráno. Odpolední bouřka program na hodinu a půl zpozdila a večerní průtrž mračen dohrávku definitivně odsunula na sobotní ráno. Na hřišti zůstalo ještě více než dvacet golfistů, kteří druhé kolo dohrají od 8:30. V čele pořadí se před přerušením drželi Švéd Mikael Lundberg a Španěl José Manuel Lara s výsledkem -7.

Mezi hráči s nadějí na postup do víkendových bojů stále zůstává i český golfista Šimon Zach, který ztrácí na hranici cutu jednu ránu.

Radim Sajbot, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme