Katařan Al Attija je renesančním sportovcem

Katařana Násira Al Attíju znají především fanoušci motorismu. Vítěz Rallye Dakar v kategorii automobilů je ale i skvělým střelcem, což dokázal na loňské olympiádě v Londýně.

Katařan Nasser Al-Attiyah pózuje pro novináře

Katařan Nasser Al-Attiyah pózuje pro novináře | Foto: Jan Říha

Poprvé se v brokové střelbě představil Al Attíja už na Hrách v Atlantě. V roce 1996 skončil ve skeetu 15., mimo jiné společně s Čechem Janem Sychrou.

Čtyři roky poté už se v Sydney podíval do finále, kde skončil šestý a v Athénách v roce 2004 bojoval v rozstřelu o medaili. Tu si z Řecka nakonec neodvezl, ale druhá šance přišla osm let poté ve finále olympijského závodu v Londýně. V rozstřelu o bronz porazil katarský hrdina Rusa Shomina a vybojoval tak vysněnou olympijskou medaili.

00:00 / 00:00

Jakub Marek připomíná příběh a zájmy známého Katařana

"Je to skvělé, na takový úspěch jsem čekal hodně dlouho. Jsem popáté na olympijských hrách a potřetí ve finále. Nakonec se to přeci jen povedlo a vybojoval jsem bronzovou medaili. Je to fantastické, jsem opravdu šťastný," říkal těsně po závodě v Londýně věčně usměvavý Katařan.

Ten je spojen i s Českou republikou. Už od Her v Atlantě se přátelí se střelcem Petrem Málkem a zná se také jezdcem rallye Martinem Prokopem.

A co je podle Al Attiji pojítkem mezi tak zdánlivě nesourodými sporty, jakými jsou střelbe a rallye - odpověď je jednoznačná - koncentrace.

Martin Charvát, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít