ME ve střelbě začíná, Marušková po nemoci ladí formu

Slavnostním zahájením dnes v italské Brescii začne evropský šampionát ve střelbě ze vzduchových zbraní. Česká výprava na něm bude mít dvě velké medailové naděje - puškařku Kateřinu Emmons a pistolářku Lenku Maruškovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Marušková | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Obě před měsícem na prvních letošních mezinárodních závodech v Mnichově skončily na stupních vítězů, Maruškové ale přípravu těsně před mistrovstvím narušila nemoc.

,,Když bych si mohla vybrat, tak se mi osvědčilo marodit v zimě. Můžu si trénovat doma. V létě bych musela dojíždět na střelnici, ne vždycky je zajištěné teplé počasí a o to hůř bych se léčila," říká Lenka Marušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V italské Brescii začíná ME ve střelbě

Abyste měli jasno: ze vzduchovky se střílí na 10 metrů, k čemuž má česká reprezentantka uzpůsobený svůj byt. Kromě toho závodí i ve sportovní pistoli, u které jsou terče ve vzdálenosti 25 metrů, a tak rozměrnou domácnost Lenka Marušková opravdu nemá. Kontinentální šampionát ve sportovní pistoli ale stříbrnou medailistku z olympiády čeká až v létě.

,,Člověk se většinou před vrcholem snaží až zbytečně moc trénovat a dostaví se přetrénovanost," hledá další pozitivum na svém nuceném odpočinku Lenka Marušková.

Jenže taková legrace to není. I když jsou střelci při závodech zavření ve vytápěných halách, nastoupit oslabeni nemocí mohou jen těžko.

,,Ono to sice vypadá, že mi střelci jenom stojíme a míříme si, ale přeci jen potřebuji mít stabilitu, přesnost a nesmí se hnout," vysvětluje plzeňská rodačka

Marušková zkoušela trénovat i nemocná

,,Pistole se mi strašně klepala, opravdu jsem byla jako ratlík. Potila jsem se, zkrátka mi nebylo dobře," vypráví s úsměvem na tváři šestadvacetiletá reprezentantka a držitelka stříbrné olympijská medaile z Atén.

Při kurýrování má Lenka Marušková o další starost navíc oproti nesportovcům. Na snížení teploty nebo vyhnání nemoci ven z těla si nemůže vzít jen tak ledajaký medikament.

,,Není to jen o tom, že bychom si říkali, tohle mi pomůže, ale naopak si říkáme, pozor, aby mi to nedopomohlo k pozitivnímu nálezu dopingu. Každý rok musím aktualizovat svůj seznam léků a konzultovat ho s reprezentačním doktorem nebo si zavolat na antidopingový výbor," říká na téma selekce vhodných prášků Lenka Marušková a věří, že do nedělního závodu už bude zcela fit.

Jakub Kanta, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme