Nové trendy v kurzovém sázení jsou problém, myslí si bezpečnostní manažer FAČR Synecký

Sázení na sportovní zápasy je oblast, která je velmi úrodnou půdou pro podvody a manipulace všeho druhu. Sázkové kanceláře si hlídají, aby kvůli informačnímu náskoku sázejících před bookmakery při online sázení nepřicházely o peníze. Ovšem složitější je obrana proti manipulacím zápasů, ať už podle scénáře sázkařské mafie nebo pouhých jednotlivců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zájem zamezit takovému ovlivňování mají také pořadatelé sportovních soutěží, kteří kvůli tomu právě se sázkovými kancelářemi spojují síly. Největší problém mají se systémem jakéhosi sázkařského bazaru.

„V současné době se začíná celoevropsky rozmáhat takzvaný „betting action“ a problém je to veliký, protože tento systém umožňuje obchod s již sazenými sázkami. Sázející tedy vydělávají na „live bettingu“ a posunu kurzů během akce,“ říká bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký.

Právě on má na starosti kontakt českého fotbalu se světem kurzového sázení. Systémem „betting exchange" se za jeden víkend protočí více než 50 milionů liber a využívá ho více než dva miliony lidí po celém světě. Princip je podobný jako při obchodování na burze, jde v podstatě o jakýsi sázkařský second-hand. Umožní vám prodat nebo odkoupit už uzavřenou sázku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečností manažer Fotbalové asociace ČR Martin Synecký mluví o kurzovém sázení

„Možnost výdělku je v tom, že člověk, který kupuje již jasně stanovený kurz, vydělá na tom, že prodávající se chce té sázky třeba zbavit, protože už tomu týmu v utkání nevěří.“

Abychom byli názornější, můžeme uvést příklad. Vsadíme na vítězství domácích v kurzu 4:1 tisíc korun. Možná výhra tedy činí čtyři tisíce korun. Domácí vedou po prvním poločase 1:0, jejich výhra je teď pravděpodobnější a online se na ni dá vsadit už jenom v nižším kurzu 2:1, za tisíc korun by tedy další sázející bral jenom dva tisíce.

Sázkové kanceláře vysílají na sportovní zápasy své zpravodaje. Snaží se tím zabránit manipulaci

Číst článek

A tak se dohodne s námi, že naši sázku odkoupí. Dohodneme se na ceně 1500 korun. My tím získáme jistotu, že vyděláme 500 korun bez ohledu na to, jestli domácí své vedení ve druhém poločase udrží.

Ten, komu jsme sázku na vítězství domácích za nadějného stavu 1:0 prodali, získá výhodnější kurz než ten zmíněný aktuální 2:1 u bookmakerů. Přebírá totiž náš tiket s možnou výhrou čtyři tisíce korun za poplatek tisíc pět set korun, převedeno na kurs tedy zhruba 2,7:1. Prostředí je to anonymní a tím pádem velmi špatně kontrolovatelné. Ovšem i v rámci klasického sázení jde třeba jen při zápasech české fotbalové ligy o velké peníze.

Objemy sázek v ČR

„V průměru se na prvoligové utkání sází řádově statisíce euro. V případě klubů, které se prosadí v Evropě a jsou známější na západě, může jít o objem až milion euro na utkání,“ přibližuje bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký. Ten má na starosti také komunikaci se zástupci firmy, která sázkovým kancelářím i pořadatelům soutěží vyhodnocuje, možné zmanipulování zápasů.

„Berte to jako odchylku od očekávaného vývoje sázek. Pokud je na utkání, které je vedeno nějakým směrem, sázeno zcela opačně nebo netradičně, tak to okamžitě zachytíme.“

Několikrát za sezónu tak vyhodnotí i zápasy české nejvyšší soutěže, ale žádné podezření se podle Syneckého zatím nepotvrdilo. Ovšem rozšířená možnost sázet nejen na výsledky, ale i mnohem méně nápadně na to, kdo dostane první žlutou kartu nebo kolik se bude v zápase zahrávat rohových kopů, dává sázkařům, třeba i z řad přímých účastníků utkání, do rukou zbraň. Svět sázek je velkým lákadlem a pro svědomí může být těžkým soupeřem.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme