V 80. letech se postaral o dopingový skandál. Teď Ben Johnson proti zakázaným látkám bojuje

Stometrový sprint patří tradičně k vrcholům olympijských her a v roce 1988 ho doprovodil jeden z nejznámějších dopingových skandálů. Souboj o nejrychlejšího muže světa suverénně ovládl Ben Johnson, ale komisaři mu v těle našli zakázané látky. V pátek bylo Kanaďanovi 55 let a v součanosti se snaží, aby si mladí atleti vybrali lepší cestu než on.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atletika, ilustrační foto

Atletika, ilustrační foto | Foto: David Kubíček

Lidé na olympijském stadionu v jihokorejském Soulu nadšeně aplaudovali rodákovi z Jamajky, který proběhl stometrovou trať v čase 9, 79 setin sekundy. Před Johnsonovými dopingem poznamenanými časy neběžel nikdo rychleji než 9,93, takže jeho výkon vypadal jako z jiné planety.

„To byl zážitek, když jsme všichni sledovali s napětím stovku a vyhrál to Johnson a po hodině bum velká zpráva, že doping. Lewis byl první, to bylo takové zjištění, pro mě zklamání. Myslím, že léky se vyrábí na to, aby lidé uzdravili a ne, aby se ničili.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kanaďan Ben Johnson se na konci 80. let postaral o jeden z nejznámějších dopingových skandálů. V 55 letech se snaží proti zakázaným látkám bojovat

Výrazně utkvěla v hlavě tenisty Miloslava Mečíře aféra kolem kanadského sprintera a olympijského vítěze ze Soulu. Dopingoví komisaři našli v jeho moči anabolický steroid a Johnson se nakonec v ostře sledovaném procesu přiznal. V roce 1993 se ještě pokusil o návrat, ale pozitivní test na nadměrnou hladinu testosteronu ho doživotně distancoval ze všech atletických soutěží.

„Dopoval jsem a omluvám se….“ Takto se Johnson v posledních letech často omlouvá a působí jako bojovník proti dopingu v kampani Pure Sport. I kvůli tomu, že i po 28 letech od skandálu v Soulu, se ho lidé stále ptají na jeho dopingovou minulost.

„To je důvod, proč jsem se do takového projektu pustil. Věřím, že to nebude dlouho trvat, a lidé se mě na to přestanou ptát,“ povídal Kanaďan pro britskou televizi BBC. Zároveň si ale nemyslí, že zakázané látky ze sportu úplně vymizí a nediví se ani dopingovým problémům elitních sprinterů Powella a Gaye.

„Ne, nejsem překvapený, ale nebudu na nikoho ukazovat prstem a dělat chytrého. Já znám následky, a tak chci pomáhat hlavně mladým atletům, a doufám, že se vyberou tu správnou cestu,“ věří 55letý Ben Johnson, že se na něj nebude vzpomínat jako na zosobnění dopingu.

Jakub Marek, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme