Davis Cup: Kazachstánci jsou v Astaně k Čechům vlídní a pohostinní

Na svém území jsou neporazitelní a potvrdit to chtějí i v hale pro necelé čtyři tisícovky diváků, ve které odehrají své vůbec první domácí čtvrtfinále Davisova poháru. Jde o tenisty Kazachstánu, aktuální soupeře české reprezentace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taťjana Koroljovová, sekretářka kazašské tenisové federace | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Taťjana Koroljovová z kazašské tenisové federace zná Česko a některé české výrazy, v Praze krátce žila, ale teď bude pochopitelně podporovat domácí tým. Hlavně první den to budou Kukuškin a Golubjev nejspíš nejvíce potřebovat. Lístky se prý sice prodávají, ale v pátek ve 12 hodin, kdy úvodní dvouhra začíná, jsou studenti ještě ve škole a drtivá většina zdejších lidí v práci.

"Astana je moderní město, hlavně stavby na levém břehu rostou závratnou rychlostí. Práce a slušný výdělek sem láká spoustu lidí odjinud, jenže i proto tu zatím není dost patriotů," říká fotbalový trenér kazašské reprezentace Miroslav Beránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český daviscupový tým si na hostitele v Astaně nemůže stěžovat

„To město vzniká nově. Nestěhují se sem úplní sportovní fanoušci, takže já sám jsem zvědavý, kolik lidí přijde na to čtvrtfinále. Ten život tady začíná trochu později, největší dopravní špička je mezi devátou, desátou, pracuje se do šesti, sedmi, tak uvidíme, jak se v ten pátek zaplní hala,“ je zvědavý Miroslav Beránek.

Leccos ale naznačuje Andrej Golubjev, když Radiožurnálu vysvětluje, proč jsou Kazaši v Davis Cupu v domácím prostředí tak dobří. Velký podíl na výsledcích dává právě fanouškům, kteří prý ve zdejší hale dokážou udělat pořádný hukot.

Ale zůstávají prý sportovní a k hostům se chovají vlídně a pohostinně, ostatně přesvědčili se o tom i čeští tenisté na slavnostním banketu. „Vystoupil jejich zpěvák a česky zazpíval písničku Karla Gotta ‚Lásko má…,‘ což bylo strašně příjemné překvapení a bylo to moc hezké, stoly s jídlem se prohýbaly,“ říká Radek Štěpánek, i když šlo v tomto případě spíše o výstavu, alespoň pro české tenisty, kteří se z preventivních důvodů drží přísnějších stravovacích zásad.

„Samozřejmě se preventivně snažíme co nejvíc vyhýbat věcem, o kterých nevíme, odkud pocházejí.“ Právě to se v minulosti úplně nepovedlo Švýcarům i Rakušanům, kteří odtud odjížděli s debaklem. Češi by rádi vezli postup do semifinále. Navzdory neúčasti Tomáše Berdycha, jehož absence rozhodně „domácí“ hvězdu Andreje Golubjeva nezarmoutila.

Miroslav Beránek - fotbalový trenér kazašského národního týmu chodí české tenisty podporovat i při trénincích | Foto: Jaroslav Plašil

„To je jasné, že je to pro nás lepší, že tady Tomáš Berdych není,“ směje se před zápasem Kazachstán Česko Andrej Golubjev.

Jaroslav Plašil, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme