Skikrosař Kraus svému servismanovi do výběru lyží vůbec nemluví

Skikrosař Tomáš Kraus s trochou nadsázky nikdy neví, na jakých lyžích pojede třeba závod Světového poháru nebo mistrovství světa. O jeho hlavní vybavení se stará výhradně jen servisman Jaroslav Lučan. Kraus mu do výběru lyží vůbec nemluví, takže jediné, o co se nejlepší český závodník stará, je vlastní psychika. Tento vztah je na skikrosařské poměry vcelku ojedinělý, ale někdy se absolutní důvěra nemusí vůbec vyplatit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Kraus při freeridu | Foto: časopis SNOW

„Jsem tam proto, aby to odlehčilo jeho hlavě. Aby se nemusel zatěžovat lyžemi a přemýšlet, co za vosk, co za materiál. Ale je to ojedinělé, takový vztah mezi servisákem a závodníkem, aby to fungovalo dobře a aby mu věřil. Hodně závodníků chodí a ptá se, co jim tam jejich servisák dal, jestli je to dost ostré. To já bych asi nesnesl, aby mi do toho někdo kecal,“ říká servisman Tomáše Krause Jaroslav Lučan.

Mezi těmito dvěma pány panuje důvěra se vším všudy, tedy i s riziky, což se naposledy ukázalo před pár dny na Světovém poháru v ruské Soči. V místě, kde bude za rok olympiáda, nepanují letos vůbec dobré podmínky, takže lyžaři od sjezdařů po klasiky spoléhají právě na své realizační týmy, které jim musí připravit na různé typy sněhu různé typy lyží.

Říká se, že risk je zisk, ale ten v Soči, kde se Tomáš Kraus umístil na nejhorším místě v kariéře, konkrétně čtyřiapadesátém, se nevyplatil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi skikrosařem Tomášem Krausem a jeho servismanem Jaroslavem Lučanem panuje absolutní důvěra

„Vzal jsem lyže, které byly nejrychlejší před třemi nebo čtyřmi lety, a zariskoval jsem, protože typ skluznic je na nich trochu jiný, dneska už se nevyrábí. Myslel jsem si, že to bude jiné a výjimečné, ale neměli jsme čas ani podmínky na otestování, protože pořád sněžilo. Ty lyže dřív fungovaly na vlhku a v teplých podmínkách, ale už jsou mrtvé a víme, že je tam nepovezeme,“ uchechtl se Lučan.

Smích dokládá pohodu mezi oběma hlavními aktéry, kteří podle svých slov neprožili pár minut po závodě v Soči moc dobré chvilky.

„Byli jsme oba dva smutní asi deset minut, řekli jsme si, že to zanalyzujeme, ale jeden na druhého nenadáváme, protože jednou udělá chybu jeden a jindy zase druhý. Jsme jenom lidi, každý dělá chyby, ne?“ myslí si Jaroslav Lučan.

„Museli jsme to probrat, abychom to mohli zahodit, a už to je zahozené,“ souhlasí Tomáš Kraus.

Teď se chce soustředit pouze a jen na Světový pohár v Harrachově, který se jede o tomto víkendu a který bere nejlepší český skikrosař jako jeden ze dvou vrcholů letošní sezony.

„Mistrovství světa v Norsku a Harrachov u nás. To, že je to po dlouhé době v Čechách, je pro mě strašně příjemné,“ dodává Tomáš Kraus.

Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme