Skokan Matura doletěl na velkém můstku na MS pro 5. příčku

Český skokan na lyžích Jan Matura obsadil v závodě na velkém můstku v Predazzu na světovém šampionátu v Itálii 5. místo, především díky výkonu ve druhém kole, kdy předevdl skok dlouhý 132,5 metru. Prvenství uhájil nástupce Poláka Malysze - Kamil Stoch. Na stupních vítězů ho doplnili Slovinec Peter Prevc a Nor Anders Jacobsen.

Jan Matura na MS v závodě na velkém můstku ve druhém kole uletěl na značku 132,5 metru | Zdroj: Reuters

Matura ve druhém kole předvedl třetí nejdelší skok dne a do elitní pětice poskočil z 12. příčky a zaznamenal svůj nejlepší individuální výsledek na MS. Od medaile ho však dělilo necelých osm bodů. Jeho umístění je nicméně i nejlepším českým výsledkem skokanů na MS od roku 2005.

Tenkrát si totiž z Oberstdorfu odvážel Jakub Janda stříbro a bronz, ale dnes jako jediný z Čechů do druhého kola nepostoupil. Lukáš Hlava obsadil nakonec 24. místo, Roman Koudelka skončil na 30.příčce.

00:00 / 00:00

Rozhovor se skokanem na lyžích Janem Maturou, který zaznamenal na velkém můstku nejlepší životní výsledek na MS

„Říkal jsem už včera, že rozhodnou chybičky. První kolo jsem zpozdil, nicméně ztráta nebyla nijak vysoká. Bylo to poměrně namačkané. Na sedmé místo jsem ztrácel jeden bod. Nebylo o čem přemýšlet, pokusil jsem se zaútočit a vyšlo to,“ svěřil se zjevně spokojený Jan Matura.

Na medaili vám chyběly po přepočtu zhruba tři metry. Jak vám pak bylo, když jste čekal na místě pro vedoucího závodníka a když jste viděl jak nikdo ne a ne vás delší dobu vystřídat?

Po prvním kole byla medaile asi nereálná, a protože vpředu byli kvalitní skokani, ti pokud zkazí, tak to je kratší o dva tři metry, ale měli na mě náskok desíti bodů. Natolik by to asi nezkazili. Takže o medaili jsem nepřemýšlel, ale jsem strašně rád za to páté místo.

Co se stalo, že vám druhý skok tak vyšel?

Byl jsem klidnější, protože útok na medaili v prvním kole nevyšel. Šlo jen o to zabojovat o desítku. Za to, že se mi to povedlo, jsem rád. Navíc ten skok byl poměrně vyvedený, takže to povzbudí.

Jaká je to teď radost? Zkuste ji definovat…

Je to strašně čerstvé. Nevím. Byl jsem nahecovaný, abych pořádně skočil, a to, že jsem pátý na MS, budu ještě asi vstřebávat. Před sezonou tyhle výsledky byly z říše snů. Tak na ně asi nejsem úplně připravený.

Předpokládám, že byste nejradši skákal dál a dál…

Uvidíme. Už mi je nějaký rok. Snad vydrží zdraví a dokud mi to půjde, budu chtít skákat.

Teď vás čeká slavnostní vyhlášení, kam chodí šest nejlepší sportovců. Budete první Čech tady, který se toho zúčastní, zatím jste zaznamenal nejlepší český výsledek ve Val di Fiemme…

Další životní premiéra. Budu si to užívat. Je to pro mě zadostiučinění za moji dlouhou kariéru. Jsem rád, že to takhle letos vychází.