policejní prezident

| ČRo |Zprávy z domova

Policejní odbory se reorganizace neobávají. Věří v garance policejního prezidenta

Koaliční roztržka kvůli reorganizaci elitních policejních útvarů se po krátkém oddechovém čase znovu vyhrotila. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD navzdory výhradám z koaličního hnutí ANO kritizovanou policejní reorganizaci podepsal. Proti reorganizaci jsou ale detektivové z ÚOOZ. Přes 280 z nich ji požaduje zastavit. Neobávají se jí naopak policejní odbory.

| ČRo, mta |Zprávy z domova

Vedení policie chce, aby se situací kolem reorganizace zabývala Bezpečnostní rada

Policejní prezidium chce požádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání Bezpečnostní rady státu. Oznámil to policejní prezident Tomáš Tuhý. Reaguje tak na napjatou situaci kolem chystané policejní reformy. Tuhý se důrazně ohradil proti tomu, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci chce prověřit změny v policejním sboru a jeho žalobci chtějí vyslechnout špičky policie, tedy právě Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Podle Tuhého je postup zastupitelství v Olomouci podivný.

Zlínský policejní ředitel rezignoval. Jeho náměstek čelí podezření ze střetu zájmů

|Andrea Kratinová, Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová, Antonín Viktora |Regiony

Ředitel krajské policie ve Zlíně Bedřich Koutný rezignoval. Z funkce odejde poslední červencový den. Důvodem jeho rozhodnutí je prý znechucení z mediálního tlaku na něj i na jeho náměstka Jaroslava Vaňka, kterého prošetřuje policejní prezidium pro údajný střet zájmů. Na kauzu před třemi týdny upozornil Český rozhlas.

|Jana Zemková, mad |Regiony

Policista z Lipníka nad Bečvou, který vynesl dítě z hořícího domu, získal medaili za statečnost

Vojtěch Školudík dnes dostal medaili za statečnost. Policejní prezident tak ocenil jeho pohotovost a odvahu, kterou prokázal před pár týdny u požáru bytovky na Přerovsku. V noci před Velikonocemi ze zakouřeného bytu na poslední chvíli vynesl osmiletého chlapce. Šestadvacetiletý policista z Lipníka nad Bečvou se při tom sám nadýchal jedovatého kouře. Za hrdinu se ale nepokládá, prý by to udělal každý člověk.

|Petra Hosenseidlová, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

O post policejního prezidenta se ucházejí Tomáš Tuhý a Dušan Brunclík

O funkci policejního prezidenta se ucházejí dva lidé. Jedním z nich je dočasně pověřený šéf sboru Tomáš Tuhý, druhým uchazečem je náměstek generální inspekce Dušan Brunclík. Radiožurnálu to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Obě přihlášky teď posoudí sedmičlenná pracovní skupina, kterou vede první náměstek ministra vnitra Jan Sixta.

| kov, mad, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Policejního prezidenta vybere speciální komise. Do řízení se zatím nikdo nepřihlásil

Nového šéfa policie bude vybírat speciální komise sestavená z odborníků. Do takzvaného nabídkového řízení se mohou přihlásit jen ti uchazeči, kteří jsou v jedenácté platové třídě. Například náměstci policejního prezidenta nebo šéfové jiných bezpečnostních sborů, třeba od hasičů nebo z generální inspekce.