„Standardně se scházím s velvyslanci všech zemi, kteří na našem území působí a o schůzku požádají. Stejně tomu bylo i u čínského velvyslance,“ komentoval schůzku policejní prezident Jan Švejhdar.
Policejní prezident Jan Švejdar nařídil kontrolu kvůli případu Michala Šnajdra, jehož soud loni pravomocně poslal za únos na deset let za mříže. Případ mohl být od samotného počátku zmanipulovaný.
Jeho dosavadní působení není provázeno skandály. Nemá pověst člověka, který má úzké vazby na politiky či strany. Má tudíž všechny předpoklady k tomu, aby v nervózní době zklidnil policejní řady.
Švejdar, který dosud působil jako ředitel pardubické krajské policie, je ve funkci od soboty. Nahradil Tomáše Tuhého, který se minulý týden stal velvyslancem na Slovensku.
Novým policejním prezidentem bude Švejdar, dosavadní ředitel pardubické krajské policie. Na tiskové konferenci to oznámil ministr vnitra Hamáček, který do funkce Švejdara jmenuje v sobotu 1. prosince.
Do výběrového řízení na policejního prezidenta se přihlásili ředitel pardubické krajské policie Švejdar a ředitel ústecké krajské policie Kníže. Kdo vyhrál, se Hamáček chystá oznámit v pátek ráno.
Podle výběrové komise splňují oba uchazeči na policejního prezidenta podmínky a budou pozvání k pohovoru. Vítěz nahradí Tuhého, který bude velvyslancem na Slovensku.
Tuhý se v rozhovoru pro Právo vyjádřil i ke kauze Čapí hnízdo spojené s premiérem Babišem: „Nezaznamenal jsem ovlivňování vyšetřování té kauzy, vyšetřování případu probíhá tak, jak má.“
Ministerstvo vnitra chce nového policejního prezidenta hledat nejprve v nabídkovém řízení. Pokud nenajde vhodného kandidáta, následovalo by řízení výběrové.
„Důvodem je především specifická povaha trestné činnosti, z níž je Kadlec obviněn. Tato trestná činnost se týká samého jádra jeho činnosti jako vysoce postaveného policejního důstojníka,“ uvedl soud.
V souboji o získání vlivu nad bezpečnostními složkami v této zemi přituhuje. V médiích se totiž šíří spekulace o tom, že by v dohledné době mohl skončit policejní prezident Tomáš Tuhý.
Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar skončí ve funkci na konci května, oznámil to v úterý na společné tiskové konferenci slovenský premiér Peter Pellegrini.
Slovenský policejní prezident Gašpar rezignovat nehodlá, bude ale respektovat, pokud ho ministr vnitra z funkce odvolá nebo ho o odchod požádá. V úterý to Gašpar prohlásil na tiskové konferenci.
Nový slovenský ministr vnitra Drucker v pondělí před novináři oznámil, že podá demisi. Nemyslí si totiž, že by bylo správné odvolat policejního prezidenta Gašpara, jak žádají demonstranti.
Desetitisíce Slováků opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost s politickou situací v zemi. Lidé v Bratislavě a více než desítce dalších měst požadovali odvolání policejního prezidenta Gašpara.
Policejní prezident Tomáš Tuhý necítí, že by na něj byl po nástupu nové vlády vyvíjen politický tlak. Slyší spoustu názorů na personální změny v policii, které se týkají jeho odchodu.
Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar podepsal prohlášení, které považuje migrační vlnu za organizovaný útok na evropskou civilizaci. Nyní kvůli tomu čelí kritice. Prezident Andrej Kiska si ho kvůli tomu předvolal.
Na veřejnost unikla nahrávka, ve které policejní prezident Tomáš Tuhý kritizuje některé ministry české vlády. Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) nazval například „pubescentním ministrem“. Ten mu to však vrátil a připomněl mu vyšetřování ohledně Tuhého "SMS s podsvětím".
Policejního prezidenta Tomáše Tuhého nedávno v Ostravě chytila hlídka, když překročil nejvyšší povolenou rychlost se svým služebním autem. Vyplývá to z jeho dnešního prohlášení pro ČTK. Tuhý předpokládá, že případ se bude řešit ve správním řízení.
Koaliční roztržka kvůli reorganizaci elitních policejních útvarů se po krátkém oddechovém čase znovu vyhrotila. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD navzdory výhradám z koaličního hnutí ANO kritizovanou policejní reorganizaci podepsal. Proti reorganizaci jsou ale detektivové z ÚOOZ. Přes 280 z nich ji požaduje zastavit. Neobávají se jí naopak policejní odbory.
Policejní prezidium chce požádat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání Bezpečnostní rady státu. Oznámil to policejní prezident Tomáš Tuhý. Reaguje tak na napjatou situaci kolem chystané policejní reformy. Tuhý se důrazně ohradil proti tomu, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci chce prověřit změny v policejním sboru a jeho žalobci chtějí vyslechnout špičky policie, tedy právě Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Podle Tuhého je postup zastupitelství v Olomouci podivný.
Ředitel krajské policie ve Zlíně Bedřich Koutný rezignoval. Z funkce odejde poslední červencový den. Důvodem jeho rozhodnutí je prý znechucení z mediálního tlaku na něj i na jeho náměstka Jaroslava Vaňka, kterého prošetřuje policejní prezidium pro údajný střet zájmů. Na kauzu před třemi týdny upozornil Český rozhlas.
Vojtěch Školudík dnes dostal medaili za statečnost. Policejní prezident tak ocenil jeho pohotovost a odvahu, kterou prokázal před pár týdny u požáru bytovky na Přerovsku. V noci před Velikonocemi ze zakouřeného bytu na poslední chvíli vynesl osmiletého chlapce. Šestadvacetiletý policista z Lipníka nad Bečvou se při tom sám nadýchal jedovatého kouře. Za hrdinu se ale nepokládá, prý by to udělal každý člověk.
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý představil svoje priority. Zaměřit se chce především na boj s drogovou kriminalitou, extremismem a násilím na stadionech. Do měsíce by navíc měl představit i nový tým svých spolupracovníků.
Novým policejním prezidentem by měl být podle ministerské komise Tomáš Tuhý, dočasně pověřený šéf sboru. Českému rozhlasu to řekl důvěryhodný zdroj z vedení ministerstva vnitra. Komise jeho jméno doporučí ministrovi Milanu Chovancovi z ČSSD.