Data pro model sbírala agentura STEM v období od 2. do 14. listopadu. Koncem října vyhlásily odbory termín protestů a stávky proti krokům vlády. Ta se uskuteční v pondělí.
Za Vondrákem se přesunula nově zastupitelka Lenka Holková. Hnutí ANO tak přišlo už o pět ze čtyřiadvaceti zastupitelů. „Každý se může rozhodnout po svém,“ komentuje situaci hejtman za ANO Jan Krkoška.
„Preferenčních hlasů jsem měl třikrát více než druhý kandidát na kandidátce za hnutí ANO. Vnímám to tak, že lidé mě nevolili kvůli hnutí ANO,“ říká Ivo Vondrák v rozhovoru pro Radiožurnál.
Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a místopředseda ANO Ivo Vondrák bude lídrem kandidátky Starostové a osobnosti pro kraj do krajských voleb za necelý rok.
Vondrák byl dlouhodobým kritikem ANO, přičemž jeho spory s hnutím vyvrcholily po letošní volbě prezidenta, v níž Vondrák veřejně podpořil Petra Pavla na úkor Andreje Babiše.
Pokud by tedy strany kandidovaly samostatně, do Sněmovny by se v říjnu dostalo pět stran. Kromě ANO, ODS, Pirátů a SPD ještě Starostové a nezávislí (STAN).
„Já si myslím, že spolu dovládneme v této vládě. Nepředpokládám, že bychom do velké volební vřavy za dva roky v té koalici znovu šli,“ uvedl šéf Pirátů.
Namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem se mohou i přes pokles tranzitní migrace prodloužit. „Ukazujeme našim obyvatelům, že jsme schopni zajistit jejich bezpečí,“ řekl ministr vnitra Rakušan.
Už ve středu v podvečer si poslanci odhlasovali, že budou moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc. Debata před posledním, lednovým, hlasováním o nedůvěře trvala víc než 25 hodin.
„Pro europoslance jsou spory prostorem ke zviditelnění před nadcházejícími volbami,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz politolog Vít Hloušek a připomněl blížící se eurovolby v červnu 2024.
„Hnutí ANO čekalo na nějakou záminku pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Výrok o tom, že jsem volal řediteli České televize, abych ovlivnil vysílání, je čistokrevná lež,“ řekl ministr Radiožurnálu.
Každý měsíc čerpají poslanecké kluby desítky až stovky tisíc korun státních dotací na provoz. iROZHLAS.cz proto provedl inventuru jejich nákladů za loňský rok.
„Řekli jsme si, že i mimo konsolidační balíček budeme trvat na tom, aby došlo ke spravedlivému přerozdělování,“ zdůvodnila v pořadu K věci hejtmanka Středočeského kraje.
Nejenom zvyšující se návrhy státního schodku na příští rok, ale také dodání návrhu ministerstvem financí vládě pár minut před vypršením termínu názorně dokazují, že se rozpočet rodí těžko.
O výhrůžném e-mailu informoval jeden ze členů komise také dozorčí radu. Podle jejích zástupců, které iROZHLAS.cz oslovil, jde o závažnou věc, kterou by se měla zabývat také policie.
Kandidátku Starostů do voleb do Evropského parlamentu v příštím roce povedou někdejší poslanec a místopředseda hnutí Jan Farský a bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka Danuše Nerudová.
Nerudová by chtěla změnit pohled na Evropský parlament a skepsi, že nemůžeme ovlivnit dění v Evropské unii. Evropskou politiku vnímá jako důležitou součást té národní.
Nerudová oznámila úmysl kandidovat za STAN ve čtvrtek dopoledne s tím, že se chce postavit populismu a nabídnout mu alternativu. Farský o ní řekl, že je to silná osobnost s liberálními hodnotami.
Dalším z lídrů, o kterém bude užší vedení Starostů rozhodovat, má být bývalý poslanec a místopředseda hnutí Jan Farský, který o svém záměru už dříve hovořil pro iROZHLAS.cz.
Z regionálního uskupení je STAN třetí největší sněmovní stranou. „Když chcete být vidět, musíte bušit do stolu. To Starostům není vlastní,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz místopředseda hnutí.
Starostové řeší dilema, kam se po eurovolbách přiklonit. „Liberální STAN“ totiž nyní sedí ve středo-pravicové Evropské lidové straně (EPP), nikoliv v liberální frakci Renew.
Rok 2033 je mezník, kdy by se v Česku podle plánů vlády mohlo přestat spalovat uhlí. Jak ale zjistil web iROZHLAS.cz a Radiožurnál, opozičním i některým koaličním politikům se tento termín nelíbí.
Obecní dům je městskou akciovou společností, pondělní usnesení koalice je proto pouze doporučující a neznamená tak ještě zrušení koncertu. O tom musí rozhodnout management firmy.
Ke coming outu se Matěj Hlavatý odhodlal v šestnácti. „Bylo to v pubertě, v období vzdoru. V malé vesnici se ale nechceš pořád skrývat. Chceš žít normální život, nebát se vyjadřovat city,“ přibližuje.
Dříve převážně regionální hnutí sdružující starosty se stalo stranou s celorepublikovými tématy, kterou předseda Vít Rakušan nasměroval do více liberálnějších a jasně proevropských vod politiky.
Vládní strany jsou nejednotné ohledně otázky přijetí eura. I nejvíce euroskeptická vládní strana ODS ale připouští diskuzi. Opozice (ANO a SPD) aktuálně euro odmítá..
Na jedné straně prezident a liberální Piráti, STAN a TOP 09. Na druhé straně Česká biskupská konference a konzervativci z ANO, ODS, KDU-ČSL a SPD. Tak jsou rozložené síly ohledně Istanbulské úmluvy.