STAN

|Jan Moláček |Zprávy z domova

KDU-ČSL chce s pomocí Starostů hrát první ligu. Musíme pořádně zabrat, říká Bartošek

ROZHOVOR. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Tak odrážejí lidovci ústy svého předsedy Pavla Bělobrádka dotazy, zda nemají obavy o svá křesla v příští Poslanecké sněmovně. K tomu, aby v ní usedli, totiž nebudou potřebovat pět ale nejméně deset procent hlasů. Dohodli se totiž na volební koalici se Starosty a nezávislými. Laťku v takovém případě budou mít dvakrát výš než strany, které kandidují samostatně. „Jsme strana, která je hodnotově ukotvená. To, co nás čeká konkrétně se Starosty, je, že musíme sladit naše programové priority,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek s tím, že se desetiprocentní hranice neobává.

| ČTK |Zprávy z domova

Lidovci chtějí jít do voleb se Starosty. 'Třetí síla' by musela získat deset procent hlasů

Lidovci chtějí s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) vytvořit pro podzimní sněmovní volby přímou koalici. Členové KDU-ČSL se na tom shodli na celostátní konferenci v Brně. Celostátní výbor STAN projedná nabídku zřejmě příští týden. Dvojkoalice bude muset pro vstup do Sněmovny získat víc než deset procent hlasů. Na to poukazují někteří představitelé hnutí i dotázaní politologové, podle nichž nemusí být jisté.

|Zuzana Pecháčková |Regiony

Kvůli silné bouřce evakuovali v Nekoři dětský tábor, na stany padaly stromy

Silná noční bouřka vyhnala na několika místech děti ze stanových táborů. Hasiči evakuovali třeba tábor na Žernoseckém jezeře v Píšťanech na Litoměřicku. Brzy ráno zasáhla silná bouřka stanový tábor také v Nekoři na Orlickoústecku. Kvůli padajícím stromům musely tábor opustit desítky dětí. Ty teď čekají v místním kulturním domě na zprávu, jestli se budou moci vrátit.

Silný vítr srazil reklamní stan v Jihlavě, tři muži utrpěli zranění

| ČTK, Jan Kodet |Regiony

Silný poryv větru dnes v Jihlavě převrátil konstrukci reklamního stanu. Firma ho stavěla na parkovišti, kde chystala reklamní akci. Vítr stan nadzvedl a ten se zastavil až o panelový dům. Tři montéři utrpěli zranění - dva z nich středně těžká. Kvůli polámaným stromům zasahovali hasiči na několika místech na Vysočině.

|Dana Jelínková, mka |Regiony

Bezdomovce v Sokolově před mrazy opět ochrání vytápěný stan

Vytápěná noclehárna pro bezdomovce bude ode dneška sloužit v Sokolově. Vojenský stan s 16 lůžky pořídilo město. Lidem bez přístřeší pomůže přečkat už třetím rokem zimní mrazivé noci. Dozor nad provozem noclehárny provádí městská policie, klienti před vstupem do stanu projdou přísnou kontrolou.