Přinese poštovní známka českým olympionikům znovu zlato?

Česká pošta slavnostně představila známku pro olympijské hry ve Vancouveru. Má hodnotu 18 korun a jejím ústředním motivem je rychlobruslařka v pohybu. Známka tak vyjadřuje všeobecný předpoklad, jaký že sport by měl českým barvám zajistit medaile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Čáslavská při křtu olympijské známy České pošty | Zdroj: ČTK

Tvůrci olympijských známek měli doposud ve výběru motivů opravdu šťastnou ruku. A platí to jak pro letní, tak i pro zimní olympijské hry. Pro Barcelonu zvolili vyobrazení oštěpaře, pro Atlantu kanoistku a pro Atény desetiboj.

Na známkách k zimním hrám se pak objevil akrobatický lyžař pro Salt Lake City nebo běžkyně na lyžích pro Turín. A ze všech těchto sportovních odvětví nakonec čeští závodníci skutečně přivezli zlaté medaile.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přinese poštovní známka českým olympionikům znovu zlato?

Tvůrci známky, grafik Zdeněk Netopil a rytec Miloš Ondráček by v této tradici rádi pokračovali i letos. Pro Vancouver proto vsadili na rychlobruslení. Dali tak jasně najevo, že největší medailová očekávání směřují k Martině Sáblíkové.

„Já si myslím, že to je další příklad toho, že Česká pošta umí dělat ta drobná grafická dílka. Já to tak vnímám jako umělecký exemplář a mám z toho radost, že je to sportovní tématika," konstatoval ke známce místopředseda Českého olympijského výboru Josef Dovalil.

V olympijský úspěch Martiny Sáblíkové věří většina fanoušků a závodnice je tak před vrcholem sezóny pod velkým tlakem. Nabízí se proto otázka, jestli motiv olympijské známky tento tlak ještě nezvýší.

„Ona to naštěstí neví. I když možná někdo ji to tam zavolá. Já si myslím, že na ni už ten tlak je. Ale je to určitě jedna z největších českých nadějí a bylo by škoda, kdyby na té známce nebyla. Ona tam oficiálně není, je to rychlobruslařka, ale jistě si to všichni spojujeme s tím eventuálním úspěchem a všichni bychom ji to strašně moc přáli," řekl Josef Dovalil.

Čáslavská Sáblíkové věří

S přáním úspěchu a pevných nervů Martině Sáblíkové se připojila i legenda českého sportu Věra Čáslavská, která v Poštovním muzeu olympijskou známku slavnostně pokřtila.

„Je na ni kladena velká zodpovědnost. Všichni o tom hovoří už s takovou jistotou. A já rozhodně vím, že ona i přesto, že si věří, přesto v koutku dušičky o tom také pochybuje. Já jsem přesvědčená, že ona je tak silná osobnost, že dokáže i tu trému překonat, a že nám udělá všem radost."

Pokud by nám radost udělali i další reprezentanti, bude Česká pošta připravena. Chystá totiž ještě jednu známku s olympijským motivem, na níž mohou být připsána jména tří českých medailistů.

Martin Hlucháň, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme