1357 9. 7. v 5.31 ráno. Před 660 lety položil údajně císař Karel IV. základní kámen Karlova mostu

Základní kámen Karlova mostu položil sám Karel IV., údajně 9. 7. 1357 v 5.31 ráno. Slavný panovník prý věřil, že číselná řada spojující letopočet, datum a čas přinese stavbě štěstí. Most se 16 oblouky patří k nejkrásnějším pražským památkám. Ve své dlouhé historii mnohokrát odolával rozbouřené vodě, dnes už především davům turistů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most | Foto: Milena Píchová

Přesné položení základního kamene se mělo odehrát roku 1357 9. 7. v 5.31 ráno. Takto zapsané datum a čas tvoří totiž číselnou řadu.

Tento přesný termín ale zpochybňuje historik umění Jan Royt z Univerzity Karlovy v Praze. „V té době by 5.31 ráno nikdo nezměřil. Byli rádi, že se měřilo na hodiny. Takže tyhle okolnosti, které naznačují někteří astronomové a astrologové, prostě nepovažuji za věrohodné," řekl Radiožurnálu Royt.

03684668.jpeg

Další z oblíbených pověstí o Karlově mostu říká, že se pro jeho stavbu použila vajíčka, sýr a tvaroh - to už má podle Jana Royta reálnější základ. „Jsou vynikajícím pojidlem. A jsme u toho. Kasein je v tvarohu, ve vajíčku jsou bílkoviny. Tady už cítím nějaký možný reálný základ. Ostatně existovala vaječná tempera pro středověké malíře. Pojidlem bylo také vajíčko, protože to je opravdu dobré pevné pojidlo," vysvětlil Royt.

Karel IV. patří k dodnes k nejpopulárnějším českým panovníkům. Za jeho vlády české země dosáhly nebývalého rozkvětu, podle historika Petra Čorneje musel Karel IV. hodně dbát na reprezentaci.

03646432.jpeg

„Reprezentace patřila k povinnostem každého panovníka, nadto panovníka úspěšného, a právě podle reprezentace se hodnotil také panovníkův úspěch, jeho pověst a jeho prestiž," myslí si Čornej.

Kamenný most přes řeku byl ve 14. století ve městech vzácnost, i ten pražský neměl jen prakticky spojovat Malou Stranu a Staré Město.

„Ten most měl být jakousi slavnostní bránou k Pražskému hradu, o čemž svědčí i Staroměstská mostecká věž, která je integrální součástí toho mostu," dodává historik umění Jan Royt.

Víc než půl kilometrů dlouhý Karlův most má také vlastní muzeum. Každý den po něm projdou tisíce turistů, jejich fotografie tak šíří slávu této památky a s ní českého krále Karla IV. po celém světě.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme