Od první českobudějovické výstavy Země živitelka uplynulo půlstoletí, letos se kvůli pandemii nekoná

Často se můžeme dočíst, že první ročník výstavy Země živitelka proběhl v roce 1973. Není to ale tak docela pravda. Krajská zemědělská výstava stejného jména se v Českých Budějovicích konala už v roce 1970. Letos kvůli pandemii nebude, připomeňme si ji tedy alespoň sestřihem ukázek z rozhlasového archivu.

Archiv Českého rozhlasu České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celé je to ještě o něco složitější. Velká zemědělská výstava v Českých Budějovicích byla už v roce 1960. Jmenovala se Zemědělství 1960 a 28. srpna 1960 ji otevřel tehdejší ministr zemědělství Lubomír Štrougal.

Letošní Země živitelka pokořila návštěvnický rekord

Číst článek

Park, kde se výstava konala, byl v té době velmi zanedbaný. Říkalo se dokonce, že z rostlinné výroby se v něm vyskytuje rákosí a ze živočišné komáři.

Stavitelé výstavního areálu ale vykonali velkou práci: postavili pavilóny, vysušili bažiny, zřídili rybníky a zasázeli v areálu stromy.

V dalších letech však sláva výstaviště opět upadla. K renesanci českobudějovické výstavy došlo až roku 1970. Za přítomnosti vysokých státních a stranických představitelů byla 29. srpna otevřena krajská zemědělská výstava Jižní Čechy - Země živitelka.

Rok 1973 znamenal přelom v tom, že výstava získala výsadní postavení v rámci celé republiky. Země živitelka sloužila jako výkladní skříň socialistického zemědělství. Prezentovaly se zde i naši tehdejší spojenci - v roce 1973 návštěvníci například mohli obdivovat sovětský kombajn či v restauraci Berjozka okusit kuchyni národů SSSR.

V dalších letech si Země živitelka získávala na oblibě. Zemědělská družstva sem svážela své členy pronajatými autobusy, cestu na českobudějovické výstaviště ale vážilo i mnoho dalších zájemců. Na výstavě totiž bylo k dostání zboží, které bylo v době reálného socialismu jinak obtížné sehnat, například cizokrajné ovoce, ale i mnoho jiného.

Nostalgické vzpomínky kuchařů na výstavu Země živitelka

Číst článek

Kromě toho tu bylo postaráno i o zábavu: v areálu vystupovali populární zpěváci i jihočeská dechovka, v Pivovarské zahradě se točilo pivo. V roce 1989 na výstavu přišlo tři čtvrtě milionu lidí a pravidelně ji navštěvovali i nejvyšší státní představitelé. Právě o nich je nejčastěji řeč v našem sestřihu archivních nahrávek.

Tato tradice se ostatně udržela až dodnes - na Zemi živitelce běžně potkáte prezidenta i premiéra. Konec socialismu výstava úspěšně přečkala. Počet návštěvníků se sice poněkud snížil, stále se ale pohybuje v řádu stovek tisíc. Například v roce 2019 to bylo 123 017 osob. Za 50 let se českobudějovický agrosalón nekonal jen dvakrát - v roce 2002 to bylo kvůli povodním, letos je důvodem nepříznivá epidemiologická situace.

Martina Havlíčková Holá, Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme