Postavil na nohy tisíce dětí po celém světě. Před 100 lety se narodil tvůrce Vojtovy metody

Víte, co je to Vojtova metoda? Tento systém cvičení pomáhá dětem s poruchami hybnosti a ortopedickými vadami na celém světě k lepšímu pohybu a samostatné chůzi. Nese jméno českého neurologa Václava Vojty, který tento systém diagnostiky a cvičení pro děti s postižením objevil. Profesor Vojta by se ve středu dožil rovné stovky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec spící na ruce | Foto: Public Domain Pictures, Vera Kratochvil

„Je to nový aktivační systém centrálního nervového systému, který se nazývá Vojtova metoda, založený na vrozených modelech, s nimiž přicházíte na svět a které jsou provokovatelné u vás až do posledního dechu," pospal svou práci ve vysílání České televize slavný dětský neurolog Václav Vojta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postavil na nohy tisíce dětí po celém světě. Před 100 lety se narodil tvůrce Vojtovy metody. Jeho život a práci připomněla Lucie Kocurová

Narodil se přesně před sto lety, 12. července 1917 v obci Mokrosuky u Sušice. Hned po promoci na lékařské fakultě se specializoval na dětskou neurologii, zejména na poruchy hybnosti kojenců a dětí. Vymyslel diagnostický a terapeutický systém zvaný Vojtova metoda. „Já tu metodiku nevynalezl, já ji jenom našel. Tyto modely byly přede mnou a budou i po mně," říkal Vojta.

V srpnu roku 1968 byl s rodinou na dovolené v Jugoslávii, odkud se už do Československa nevrátili a zamířili do Německa. „Byl to silně věřící člověk, který se tím netajil. Byl to člověk pravdomluvný, který se nebál své názory říkat veřejně. Začínalo mu být bráněno v jeho práci, takže to byl důvod, proč se nakonec rozhodl k emigraci," vzpomíná na Václava Vojtu jeho studentka a fyzioterapeutka Hana Čechová.

Po odchodu ze země upadl profesor Vojta i jeho práce u komunistického režimu v nemilost. „V Čechách se to nesmělo nazývat Vojtovou metodou. Metoda se sice školila, ale pod jiným názvem jako reflexní lokomoce nebo vývojová kineziologie," doplňuje Čechová.

V práci s dětmi pokračoval v Mnichově. Získal celou řadu ocenění a Vojtova metoda je dnes mezi fyzioterapeuty populární po celém světě. Profesor Václav Vojta zemřel v Mnichově v roce 2000. Fyzioterapeuty se staly i všechny tři jeho děti.

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme