Postavil na nohy tisíce dětí po celém světě. Před 100 lety se narodil tvůrce Vojtovy metody

Víte, co je to Vojtova metoda? Tento systém cvičení pomáhá dětem s poruchami hybnosti a ortopedickými vadami na celém světě k lepšímu pohybu a samostatné chůzi. Nese jméno českého neurologa Václava Vojty, který tento systém diagnostiky a cvičení pro děti s postižením objevil. Profesor Vojta by se ve středu dožil rovné stovky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec spící na ruce | Foto: Public Domain Pictures, Vera Kratochvil

„Je to nový aktivační systém centrálního nervového systému, který se nazývá Vojtova metoda, založený na vrozených modelech, s nimiž přicházíte na svět a které jsou provokovatelné u vás až do posledního dechu," pospal svou práci ve vysílání České televize slavný dětský neurolog Václav Vojta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postavil na nohy tisíce dětí po celém světě. Před 100 lety se narodil tvůrce Vojtovy metody. Jeho život a práci připomněla Lucie Kocurová

Narodil se přesně před sto lety, 12. července 1917 v obci Mokrosuky u Sušice. Hned po promoci na lékařské fakultě se specializoval na dětskou neurologii, zejména na poruchy hybnosti kojenců a dětí. Vymyslel diagnostický a terapeutický systém zvaný Vojtova metoda. „Já tu metodiku nevynalezl, já ji jenom našel. Tyto modely byly přede mnou a budou i po mně," říkal Vojta.

V srpnu roku 1968 byl s rodinou na dovolené v Jugoslávii, odkud se už do Československa nevrátili a zamířili do Německa. „Byl to silně věřící člověk, který se tím netajil. Byl to člověk pravdomluvný, který se nebál své názory říkat veřejně. Začínalo mu být bráněno v jeho práci, takže to byl důvod, proč se nakonec rozhodl k emigraci," vzpomíná na Václava Vojtu jeho studentka a fyzioterapeutka Hana Čechová.

Po odchodu ze země upadl profesor Vojta i jeho práce u komunistického režimu v nemilost. „V Čechách se to nesmělo nazývat Vojtovou metodou. Metoda se sice školila, ale pod jiným názvem jako reflexní lokomoce nebo vývojová kineziologie," doplňuje Čechová.

V práci s dětmi pokračoval v Mnichově. Získal celou řadu ocenění a Vojtova metoda je dnes mezi fyzioterapeuty populární po celém světě. Profesor Václav Vojta zemřel v Mnichově v roce 2000. Fyzioterapeuty se staly i všechny tři jeho děti.

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme