Táta vyprávěl, že v Terezíně měli sokolský slet, vzpomíná na zatýkání gestapem dcera Karla Evalda

Psal se rok 1941 - v noci ze sedmého na osmého října zatklo gestapo náraz téměř všechny funkcionáře Sokola. Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Tyto události si v neděli připomenou sokolové po celém Česku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokolové na fotografii z roku 1938. V Hlučíně u hotelu Slezan.

Sokolové na fotografii z roku 1938. V Hlučíně u hotelu Slezan. | Foto: neznámý autor (Wikimedia) | Zdroj: CC0 Public Domain

Všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“ během noci pozatýkali příslušníci gestapa. Sokolové byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyprávění dcery Karla Evalda, člena předsednictva sdělovatelského sboru Československé obce sokolské.

Mezi nimi byl i Karel Evald. „Přišli gestapáci a tátu si odvedli. Pak jsem se teprve dozvěděla, že tu noc zlikvidovali ve všech sokolských jednotách téměř všechny činovníky, kteří ještě nebyli zatčení. Táta byl mezi nimi. Byl členem předsednictva sdělovatelského sboru. Tenkrát je všechny odvezli do Terezína, když se pak táta vrátil, tak vyprávěl, že v Terezíně byl velký sokolský slet,“ vzpomíná pro Radiožurnál jeho dcera Dagmar.

'Bez sokolů by nebylo atentátu'

Sokolové v době okupace patřili k nejodvážnějším a nejaktivnějším příslušníkům odboje, ať už v zahraničí nebo doma.

„Dokonce můžeme říci, že atentát na Heydricha, nebýt sokolů a sokolského odboje, tak, nechci říct, že by nevyšel, ale měl by rozhodně velmi velké problémy,“ připomíná ve vysílání Českého rozhlasu senátor Tomáš Grulich z ODS, který se historií Sokola zabývá.

Karla Evalda gestapo zatklo a propustilo třikrát, po čtvrté se už ale nevrátil. Nacisté ho za odbojovou činnost popravili.

Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho více jak stopadesátileté historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme