O potomstvu cvrčků rozhodují samice

Samičky cvrčků se na rozdíl od jiných živočichů nevyhýbají páření se svými příbuznými. Cestu, jak zamezit příbuzenskému křížení, si ale našly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvrček polní

Cvrček polní | Foto: licence Public Domain (eng)

Potomstvo, které zplodí blízce příbuzní jedinci, je náchylnější ke genetickým poruchám a většina organismů se ho proto snaží vyvarovat. Obvyklá strategie je jednoduchá - stačí zamezit sexuálním kontaktům mezi příbuznými. Cvrčci se ale vydali jinou cestou a jejich samičky se páří s několika samečky včetně nejbližších příbuzných. Biologové z University of Exeter zjistili, že navzdory tomu jsou mláďata v naprosté většině případů potomky nepříbuzných samečků.

Biologové si cvrčky vzali do laboratoře a genetickými metodami začali určovat množství spermatu různých samečků, které samičky uchovávaly ve svém těle. Zjistili, že nejvyšších koncentrací dosahuje sperma, které patří nepříbuzným samečkům. Nehledě na to, kolikrát se samička pářila s jinými cvrčky, největší šanci na rozmnožení má proto vždycky nepříbuzný sameček. Objev tak ukazuje, že samičky hmyzu dokážou aktivně ovlivnit otcovství svých potomků i po samotném aktu páření. Možnost, že by se na celé věci podíleli samečci, vědci vylučují, protože sameček nemůže ovlivnit množství spermií, které samičce předá.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme