Evoluční úspěch dinosaurů možná vysvětlí nález zkameněliny. Je starý 237 milionů let
Vědci v Brazílii oznámili objev jedné z nejstarších fosilií na světě. Jde o zkamenělinu dávného plaza, který žil před 237 miliony let. Objev možná pomůže vysvětlit vznik dinosaurů.
Čtyřnohý plaz, pojmenovaný Gondwanax paraisensis, byl velký zhruba jako pes s dlouhým ocasem a vážil mezi třemi a šesti kilogramy. Pravděpodobně se pohyboval na území dnešní jižní Brazílie, když bylo na Zemi mnohem tepleji než dnes. O objevu informuje Reuters a také kanadská CBC.
Fosilie byla identifikována jako nový silesaurid, což je vyhynulá skupina plazů. Paleontologové diskutují o tom, zda silesauridi byli skutečnými dinosaury, nebo zda šlo o předchůdce těchto tvorů, kteří kdysi ovládali Zemi. „Pochopení vlastností dinosaurů by mohlo objasnit, co bylo pro jejich evoluční úspěch klíčové,“ tvrdí vědci.
Objev tyranosaura v Mexiku. Nový druh odhaluje skrytou historii jižních predátorů
Číst článek
Fosilii Gondwanax paraisensis našel lékař Pedro Lucas Porcela Aurelio ve městě Paraiso do Sul v nejjižnějším brazilském státě Rio Grande do Sul. Objevil ji v horninové vrstvě z období triasu, tedy z doby, kdy se poprvé objevili jak dinosauři, tak i savci, krokodýli nebo želvy.
V roce 2021 ji daroval místní univerzitě, čímž odstartoval tříletý výzkum. „Být prvním člověkem, který se dotkl něčeho z doby před 237 miliony let, je mimořádné,“ říká Aurelio, kterého paleontologie fascinuje už od dětství.
Objev je podrobně popsán v článku Rodriga Tempa Müllera, který vyšel ve vědeckém časopise Gondwana Research. „Nejdůležitější na tomto nálezu je jeho stáří,“ říká Müller. Dodal, že ostatky byly v době, kdy je Aurelio daroval, zakryty silnou vrstvou horniny a zpočátku byly vidět jen části obratlů.
„Gondwanax znamená pán Gondwany,“ vysvětluje vědec. Jméno odkazuje na pevninu Gondwana v jižní oblasti superkontinentu Pangaea před rozpadem kontinentů, zatímco paraisensis je poctou městu Paraiso do Sul.