Ochránci přírody odchytli do klece v Beskydech medvěda, dostal telemetrický obojek

Ochráncům přírody se podařilo v pondělí večer odchytit medvěda pohybujícího se v Beskydech. Dostal telemetrický obojek, který bude poskytovat informace o jeho pohybu. V úterý ráno bylo zvíře na stejném místě opět vypuštěno do volné přírody. Jedná se o medvědici vážící 106 kilogramů s výškou 87 centimetrů, informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny. Medvěd se v Beskydech okolo Lysé hory pohybuje už několik týdnů.

Video Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochráncům přírody se podařilo v pondělí večer odchytit medvěda pohybujícího se v Beskydech (ilustrační snímek) | Foto: František Jaskula | Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Samici se podařilo odchytit do nastražené klece, které byly v terénu rozmístěny čtyři. „Na medvěda jsme líčili ryby, kukuřici a jablka. Po zhruba čtrnácti dnech do klece v pondělí večer vlezl, přivolaný veterinář jej uspal a ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku mu nasadil telemetrický obojek a čip. Jedná se o medvědici, v úterý ráno byla na stejném místě vypuštěna,“ řekl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V Beskydech se objevil asi tříletý medvěd. Lesníci vydali varování pro okolní obce

Číst článek

Agentura chce nyní s pomocí Mendelovy univerzity v Brně zjistit, jak se zvíře v krajině chová a jaké má zvyky. Pomoci má právě telemetrický obojek, který může být funkční až dva roky.

Data o pozici zvířete jsou zaznamenávána každé dvě hodiny. Odborníkům umožní pravidelně sledovat pohyb medvědice. Data vyhodnotí právě experti z Mendelovy univerzity.

‚Vyžaduje respekt‘

„Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat. Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt," připomněl Jaskula.

Na sociálních sítích se v minulosti objevilo několik videí, kdy lidé zvíře natáčeli z malé vzdálenosti.

V Děčíně uhynula poslední samice medvěda hnědého grizzly v Česku. Zoo s chovem druhu končí

Číst článek

Při odchytu medvědice byly zároveň odebrány vzorky pro genetickou analýzu, která by měla určit, zda je to stejné zvíře, které se na podzim pohybovalo ve Zlínském kraji, na Vsetínsku.

Evropsky významná lokalita

Ochránci přírody poukazují na to, že medvěd patří do české přírody podobně jako další velké šelmy jako rys či vlk. Právě Beskydy jsou jediným místem v Česku, kde všechny tyto tři šelmy žijí.

„Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska,“ řekla Šůlová.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v Česku přísně chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

Škody, které šelmy působí na domácích chovech hospodářských zvířat a u medvěda také na včelstvech, kompenzuje majitelům stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme