Na běžce na okraji Plzně opět útočí káně lesní. Pravděpodobně jde o důsledek výchovy člověkem

Běžci v lesnaté okrajové části Plzně nedaleko psího útulku se opět musí mít na pozoru. Už třetí jaro je tam totiž při běhání napadá káně lesní. Na výskyt dravce s přezdívkou Fantom upozornil Karla Makoně z plzeňské Záchranné stanice živočichů jeden z lidí, kteří se s dravcem setkali. Podle ornitologů na běžce nalétává s největší pravděpodobností samec káně odchovaný lidmi, řekl Makoň. Požádal lidi o shovívavost a toleranci.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káně lesní

Zvířecí záchranáři se o útocích tehdy ještě neznámého Fantoma dozvěděli v roce 2019, většina místních běžců o něm prý věděla už o rok dříve (ilustrační foto) | Foto: Lukasz Lukasik | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

„Středně velký dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování se pak nejčastěji pařáty odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec," popsal Makoň.

Zvířecí záchranáři se o útocích tehdy ještě neznámého Fantoma dozvěděli v roce 2019, většina místních běžců o něm prý věděla už o rok dříve.

„Zajímavé však je to, že ne na každého běžce dravec útočil a že si vybíral vždy pouze lidi určitého typu. Nedělal rozdíl mezi mužem či ženou,“ konstatoval Makoň.

‚O zvířecí vzpouru nejde‘

Po konzultacích s biology a sokolníky zvířecí záchranáři dospěli k závěru, že na běžce útočí lidmi odchovaný dravec, který se s nimi v době jarního toku nejspíš snaží navázat partnerský vztah.

Čeští vědci odhalili příčinu úhynu orlů bělohlavých na jihovýchodě USA. Dravce otrávil toxin ze sinic

Číst článek

Je také možné, že dravec si chrání teritorium a snaží se z něj vyhnat vetřelce. V tomto případě si ale chybně myslí, že buď on je člověk, nebo že člověk je káně, vysvětlil Makoň.

„V žádném případě se nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je káně fixována. Proto také neútočí na každého, a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. Počítáme, že za dva měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni,“ řekl.

Útočící káně není jediné zvíře, na které si musí na jaře dát lidé v Plzni pozor. Na řece Radbuze po dvouleté pauze opět prohání trénující rychlostní kanoisty mohutný labuťák. Vysloužil si přezdívku Trenér.

„Skoro to vypadá jako zvířecí vzpoura, ale ve skutečnosti je to pouze hra hormonů s blížící se hnízdní sezonou. Nemusíte se bát, jelikož v obou případech se jedná o výjimečné, zcela nestandardní chování pravděpodobně samců,“ vzkázal Makoň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme