Revitalizovat pro koupání a cyklostezky, nebo nechat být? Místní debatují o podobě jezer na Teplicku

Zarostlé a nepřístupné svahy jezera Otakar a z části i sousední Barbory na Teplicku nedovolují další rozvoj území. Okolní obce by to chtěly změnit. Hrob, Košťany a Jeníkov proto letos založily Dobrovolný svazek obcí Barbora – Otakar.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sanace, která tady proběhla, nebyla na takové úrovni, jakou bychom si představovali. Dneska to vidíme – jezero Most, jezero Milada, tak by to mělo vypadat,“ shrnuje starosta Hrobu Jiří Fürst (nez.) na břehu zatopeného lomu Otakar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobrovolný svazek obcí Barbora – Otakar plánuje vylepšit území kolem těchto jezer

Obce Hrob, Košťany a Jeníkov, v jejichž katastru rekultivované území leží, by chtěly jezera lidem zpřístupnit a otevřít. „V první fázi by bylo zpřístupnění toho prostoru, to znamená udělat nějaké ty cyklostezky,“ přibližuje Fürst.

Pak by se turistická nabídka mohla postupně rozšiřovat. S ucelenou koncepcí mají pomoct odborníci. Finance chtějí obce zajistit dotacemi.

„Bez dotací se nepohneme dál,“ přiznává hrobský starosta.

Starosta Hrobu Jiří Fürst u jezera Otakar. Zatím sem chodí rybařit | Foto: Jana Vitásková | Zdroj: Český rozhlas

Nebo klid? 

Zatím si k vodám Otakaru a odlehlých částí Barbory prošlapali cestičky rybáři. Třeba Petr Rulf z nedalekého Duchcova. „Když tam bude cyklostezka, budou mi tam jezdit cyklisté a bruslaři, tak pro mě v tu chvíli ztrácí Barbora smysl jako oáza klidu,“ mračí se.

Z jiného důvodu navrhuje ponechat území po těžbě přírodnímu rozvoji ekoložka z ústecké univerzity Diana Holcová. „Část území by tímto způsobem měla zůstat jakási zónu klidu – pro zvěř a další organismy,“ tvrdí.

Těžba v dolech Barbora a Otakar skončila před 50 lety. Vzhledem k původním plánům na další těžbu v okolí se tehdy provedla jen dočasná rekultivace. Kolem roku 2000 se společně se změnou těžebních záměrů začalo mluvit o potřebě dokončit rekultivační práce. 

Jana Vitásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme