Třetí velký operátor spouští komerční 5G síť, v částech Prahy a Brna bude fungovat pro klienty T-Mobilu

Společnost T-Mobile od neděle spouští svou první komerční 5G síť. Dostupná bude v několika čtvrtích Prahy a Brna. T-Mobile je poslední velký český operátor, který 5G spustil v ostrém provozu. Už dřív 5G ve vybraných lokalitách nabídly i společnosti O2 a Vodafone. Zájemci o novou mobilní síť ale musí mít telefon a SIM kartu, které technologii podporují.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodejna operátora T-Mobile v Liberci | Zdroj: Profimedia

„Zatím není speciální tarif třeba. V tuto chvíli je 5G připojení na zkoušku pro všechny zákazníky bez dodatečného poplatku. Využití dat platí zákazníci v rámci svého standardního datového tarifu,“ říká mluvčí T-Mobile Kateřina Mikesková. 

„V současné době máme v síti tisíce 5G zařízení. Všechny telefony s podporou 5G by u nás měly být funkční, pokud podporují potřebné frekvence a nebudou blokované pro konkrétního operátora,“ dodává Mikesková.

Operátoři stále čekají na začátek aukce frekvencí vyhrazených pro 5G sítě. Jejich vydražení je předpoklad pro vybudování celoplošné sítě. Český telekomunikační úřad plánuje zahájit přihazování v první polovině listopadu. Frekvence by operátoři mohli dostat na začátku příštího roku. 

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme